MLS: Πάρτι στο Οχάιο για Κρου (videos)

Με ευρύ 4-1, οι Κολόμπους Κρου διέσυραν τους Λος Άντζελες Γκάλαξι σε σημερινό παιχνίδι του MLS.

Σε «εκρηκτική» ατμόσφαιρα άνοιξαν το σκορ με απίθανο γκολ του Τζάστιν Μέραμ στο 23ο λεπτό, ενώ ακολούθησαν οι Έθαν Φίνλεϊ στο 33ο, Μπεν Σπις στο 75ο και Τζιανκάρλο Γκονζάλεζ στο 84ο με τον Γκιάσι Ζαρντς να μειώνει προσωρινά σε 2-1 στο 49ο. Ακόμα, o Τέσο Ακιντέλε πέτυχε τρία γκολ και ο Φαμπιάν Καστίγιο δύο στο εκτός έδρας 5-0 του Ντάλας επί των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, ενώ οι Σίβας ΗΠΑ και Βανκούβερ Ουάιτκαπς αρκέστηκαν σε 0-0. Από την πλευρά της, η Ρέαλ Σολτ Λέικ σκαρφάλωσε στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας της βορειοαμερικανικής λίγκας με 2-1 επί των Σιάτλ Σάουντερς χάρη σε τέρμα του Χοάο Πλάτα στο 53ο λεπτό και αυτογκόλ του Οσβάλντο Αλόνσο στο 57ο, ενώ ο Τσαντ Μπάρετ μείωσε σε 2-1 στο 72ο.

Σε άλλο σημερινό ματς, η πρωτοπόρος της Ανατολής, Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, συνέτριψε το Τορόντο με 4-1 χάρη σε δύο πέναλτι του Ντομ Ντουίερ, που πλαισιώθηκαν από το γκολ των Σόνσι Σαντ και Σι Τζέι Σάπονγκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ζιλμπέρτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τέλος, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ πέτυχαν νίκη για πρώτη φορά σε σχεδόν δύο μήνες, καθώς στο 84ο λεπτό ο Μάρκο Ντι Βάιο διαμόρφωσε το 1-0 επί των Σικάγο Φάιρ, ενώ ο Τσάρλι Ντέιβις πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον, που παραχώρησαν 1-1 στους Πόρτλαντ Τίμπερς κατόπιν της ισοφάρισης του Λίαμ Ρίτζγουελ στο 65ο.