MLS: Στο ρελαντί η Ρέαλ (videos)

Εύκολο 3-0 σημείωσε η Ρέαλ Σολτ Λέικ επί της Ντι Σι Γιουνάιτεντ με τον Χοάο Πλάτα να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Κρις Σούλερ πρόσθεσε δύο ακόμα γκολ μέχρι το 24ο.

Από την πλευρά του, το Τορόντο συνέχισε νικηφόρα παρά τον νέο παραγκωνισμό του Ζερμέν Ντεφόε, καθώς πέρασε με 3-2 από την έδρα των Κολόμπους Κρου. Στο 43ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ζιλμπέρτο, στο 59ο διαμόρφωσε το 2-1 ο Τζόναθαν Οζόριο και στο 84ο το 3-2 ο Λουκ Μουρ, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισαν σε 1-1 ο Φεντερίκο Ιγουαΐν με πέναλτι στο 45ο και σε 2-2 ο Τζάστιν Μέραμ στο 82ο. Πάντως, το ομορφότερο γκολ της βραδιάς αγώνων στη βορειοαμερικανική ποδοσφαιρική λίγκα του MLS ήλθε από τον Ντιέγκο Βαλέρι στο 10ο του 2-0 των Πόρτλαντ Τίμπερς σε βάρος της Σίβας ΗΠΑ, στο οποίο βοήθησε ο Ρόντνι Ουάλας με γκολ στο 39ο.

Και τα δύο γκολ των Φιλαδέλφεια Γιούνιον στο 2-1 επί των Μόντρεαλ Ίμπακτ πέτυχε ο κεφάτος Σεμπαστιάν Λε Του, ενώ ο Μαξίμ Τίσοτ μείωσε στο 79ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Τέλος, το Ντάλας επέκτεινε το αήττητο σερί του στα οκτώ παιχνίδια με 3-1 σε βάρος των Κολοράντο Ράπιντς, καθώς στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ματ Χέτζες και στο 11ο σημείωσε το 2-0 ο πρώην μέσος του Άρη, Μίσελ, με πέναλτι, ενώ στο 55ο σκόραρε ο Φαμπιάν Καστίγιο και στο 86ο μείωσε σε 3-1 με πέναλτι ο Γκάμπριελ Τόρες.

23

-Οι πρώτες πέντε ομάδες από κάθε περιφέρεια προκρίνονται στα playoffs.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης