MLS: «Τεσσάρα» για Σάουντερς (videos)

Συγκρούστηκαν μεν οι δύο κορυφαίες ομάδες της Δύσης του MLS, αλλά οι Σιάτλ Σάουντερς πέτυχαν πέμπτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη με 4-0 σε βάρος της Ρέαλ Σολτ Λέικ.

Προηγήθηκαν με πέναλτι του Γκονζάλο Πινέδα στο 42ο και στο 55ο ο Μάρκο Πάπα διαμόρφωσε το 2-0 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, ενώ ακολούθησαν ο Τσαντ Μπάρετ με το 3-0 στο 62ο και ο Ομπαφέμι Μάρτινς με το 4-0 στο 90ό. Από την πλευρά του, ο Ζερμέν Ντεφό πέτυχε δύο ακόμα γκολ για το Τορόντο, αλλά απαιτήθηκε κεφαλιά του 21χρονου Ντονέλ Ανρί στο 92ο για το 3-2 επί των Κολόμπους Κρου, ενώ οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς εκμεταλλεύτηκαν δεύτερη κίτρινη στον Άνταμ Μόφατ από το 37ο λεπτό και πέρασαν από την έδρα του Ντάλας με 2-1, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ζαν-Μπατίστ Πιεραζί ολοκλήρωσε ανατροπή σημειώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τζον Μπους σταμάτησε πέναλτι.

Σε άλλα σημερινά ματς της βορειοαμερικανικής λίγκας, η Ντι Σι Γιουνάιτεντ δημιούργησε αήττητο σερί επτά αγώνων στην έδρα της με 1-0 επί της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι χάρη στο έβδομο φετινό γκολ του Φαμπιάν Εσπιντόλα, ενώ στην έκπληξη της βραδιάς, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ του Φρανκ Κλόπας επιβλήθηκαν των φορμαρισμένων Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον με 2-0 χάρη σε γκολ του Αντρές Ρομέρο στο 3ο λεπτό του Τζακ Μακ Ίνερνεϊ στο 38ο. Τέλος, ο Κόνορ Κέισι πέτυχε δύο γκολ στο εκτός έδρας 3-0 των Φιλαδέλφεια Γιούνιον εναντίον της Σίβας ΗΠΑ.