MLS: Πεντάδα για Ρεβολούσιον (videos)

Οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον εκμεταλλεύτηκαν αυστηρή αποβολή του πρώην στράικερ του Άρη, Έντι Τζόνσον, για το 2-1 επί της Ντι Σι Γιουνάιτεντ.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της «επανάστασης» στο MLS, καθώς ο Πάτρικ Μάλινς άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό και στο 77ο ο Ντιέγκο Φαγκούντεζ απάντησε στο 1-1 του Φαμπιάν Εσπιντόλα στο 73ο. Από την πλευρά τους, οι Πόρτλαντ Τίμπερς πήραν 2-1 στην έδρα των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς χάρη σε δύο γκολ του Μαξιμιλιάνο Ουρούτι, ο οποίος ισοφάρισε με μακρινό σουτ στο 45ο λεπτό και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 74ο, ενώ Ρέαλ Σολτ Λέικ έχασε τον Χοάο Πλάτα λόγω τραυματισμού στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και παραχώρησε 0-0 στο Ντάλας.

Ακόμα, στο ντέρμπι των Βανκούβερ Ουάιτκαπς με τους Σιάτλ Σάουντερς σημειώθηκε 2-2, καθώς ο Γκέρσον Κόφι διαμόρφωσε το 2-1 σε… ανυπεράσπιστη εστία στο 64ο λεπτό και ο Γκονζάλο Πινέδα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 82ο, ενώ ο Ντίλον Πάουερς πέτυχε δύο γκολ στο εύκολο 4-1 των Κολοράντο Ράπιντς με τους Μόντρεαλ Ίμπακτ. Τέλος, οι Κολόμπους Κρου επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα με 2-0 επί των αποδεκατισμένων Σικάγο Φάιρ.