Brasileiro: Ανατροπή και κορυφή για Γκρέμιο (videos)

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος αναρριχήθηκαν Κρουζέιρο και Γκρέμιο με σημερινή νίκη τους.

Αρχικά, η Κρουζέιρο κέρδισε με 2-0 τη Σπορτ Ρεσίφε, ενώ ακολούθησε 2-1 της Γκρέμιο σε βάρος της Μποταφόγκο χάρη σε ωραία γκολ των Ροντρίγκο Κόστα στο 44ο λεπτό και Μάξι Ροντρίγκεζ στο 81ο, που ανέτρεψαν αρχικό 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Πάμπλο Ζεμπάγιος στο 6ο. Από την πλευρά της, η Ιντερνασιονάλ απέσπασε 1-1 στην έδρα της Κοριτίμπα, καθώς ισοφαρίστηκε στο 75ο λεπτό λόγω πέναλτι του πρώην παίκτη της Φενερμπατχσέ, Άλεξ, ενώ η Κρισιούμα κατέβαλε τη Σακεποένσε με 1-0 χάρη σε γκολ του Σιλβίνιο στο 23ο λεπτό.

Σε άλλο ματς της έκτης αγωνιστικής του Brasileiro η Φλουμινένσε πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και ο 24χρονος Βάλτερ πέτυχε δύο γκολ στο 5-2 σε βάρος της Σάο Πάολο. Τέλος, η Ατλέτικο Παραναένσε πήρε 1-1 στην έδρα της Κορίνθιανς χάρη σε γκολ του Ντάγκλας Κουτίνιο στο 85ο λεπτό, ενώ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στο 92ο ο 20άχρονος Άντερσον Ταλίσκα ισοφάρισε σε 1-1 για την Μπαΐα στην έδρα της Φλαμένγκο.

2

-Στο Κόπα Λιμπερταδόρες προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες, ενώ οι τελευταίες τέσσερις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές