Αργεντινή: Ισοπαλία με εννέα παίκτες για Βελέζ (videos)

Αν και αποβλήθηκαν δύο παίκτες της, η Βελέζ απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, που έχασε ευκαιρία για άνοδο στην κορυφή του Final της Αργεντινής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με πανέμορφη προσπάθεια και μακρινό σουτ του Χοσέ Φερνάντεζ, ενώ στο 47ο λεπτό απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα κατόπιν αποβολής του Φαμπιάν Κουμπέρο, αλλά στο 80ό ισοφάρισε με κεφαλιά ο Φαμπιάν Κουμπέρο για τη Βελέζ, που στο 89ο έμεινε με εννέα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Ρομπέρτο Νάνι. Ακόμα, o Λεάντρο Ναβάρο πέτυχε καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 42ο λεπτό και στο 69ο ο Φακούντο Κουιγκνόν το 2-0 της Σαν Λορένζο επί της Ατλέτικο Ραφαέλα, που έμεινε με δέκα παίκτες στο 88ο εξαιτίας αποβολής του Ινγκνάσιο Πουσέτο και υποχώρησε στη ζώνη υποβιβασμού στην τριετή κατάταξη.

Από την πλευρά της, η Εστουντιάντες πήρε «τεράστιο» 2-0 στην έδρα της Κολόν χάρη σε γκολ του Φράνκο Γιάρα στο 42ο λεπτό και πέναλτι του Γκοίντο Καρίγιο στο 52ο, το οποίο συνδυάστηκε με απευθείας κόκκινη στον Τζεράλντο Αλκόμπα. Τέλος, σε άλλο σημερινό ματς της 17ης αγωνιστικής του δεύτερου μισού της αργεντίνικης σεζόν, Ροζάριο Σεντράλ και Ολίμπο έμειναν στο 0-0, αν και αμφότερες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

14

-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.