Κόπα Λιμπερταδόρες: Στα πέναλτι η Σαν Λορένζο (videos)

Έχασε με 1-0 στη Βραζιλία από την Γκρέμιο, αλλά η Σαν Λορένζο πέρασε στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες χάρη σε 4-2 στα πέναλτι.

Οι Βραζιλιάνοι ήταν ανώτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ισοφάρισαν την ήττα του πρώτου αγώνα στο 84ο λεπτό με γκολ του 22χρονου Ντούντου, ενώ στα πέναλτι μάλλον επηρεάστηκαν από την παρουσία του Πάπα, φανατικού οπαδού του Αργεντινών, καθώς αστόχησαν δύο φορές. Αντίθετα, η Σαν Λορένζο έκανε σχετικό «4Χ4» και εξασφάλισε «εισιτήριο» για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής χωρίς να χρειαστεί πέμπτη εκτέλεση Στον επόμενο γύρο, πάντως, θα βρεθεί ξανά απέναντι στη βραζιλιάνικη ομάδα, την Κρουζέιρο.

Άλλωστε ο σύλλογος του Μπέλο Οριζόντε πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σέρο Πορτένιο και προκρίθηκε με συνολικό 3-1, παρά αποβολή του Μπρούνο Ροντρίγκο με δεύτερη κίτρινη στο 78ο λεπτό, αφού ο Μπόργκες βρήκε δίχτυα στο 80ό και στο 94ο ο Νταγκομπέρτο «έθαψε» τους Παραγουανούς, που στο μεσοδιάστημα έμειναν με εννέα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στους Ματίας Κορούχο και Ντάνι Γκουίθα. Τέλος, η Άρσεναλ Σαραντί «έκλεισε» ραντεβού με την Κλουμπ Νασιονάλ στα προημιτελικά ξεπερνώντας εντός έδρας 0-0 με 1-0 σε βάρος της Ουνιόν Εσπανιόλα χάρη σε κεφαλιά του Ντιέγκο Μπραγκιέρι στο 66ο λεπτό.