Κόπα Λιμπερταδόρες: Τρελό γκολ για Κάρντενας (videos)

Στο 91ο λεπτό «πυροβόλησε» ο Σερμάν Κάρντενας για το 1-0 της Ατλέτικο Νασιονάλ επί της Ατλέτικο Μινέιρο στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η ομάδα του Ροναλντίνιο παρατάχθηκε με φανερό στόχο το 0-0, αλλά ο 24χρονος Κολομβιανός με πανέμορφη προσπάθεια εξέφρασε… διαφορετική άποψη σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα. Από την πλευρά της, η Βελέζ μετέφερε το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων από το αργεντίνικο πρωτάθλημα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, αφού έχασε με 1-0 στην Παραγουάη από την Κλουμπ Νασιονάλ, που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 87ο λεπτό με τον Χουλιάν Μπενίτεζ.

Σε άλλο ματς της φάσης των «16» του Λιμπερταδόρες, η Σαν Λορένζο κατέβαλε την αποδεκατισμένη Γκρέμιο με 1-0 χάρη σε γκολ του Άνχελ Κορέα στο 52ο. Τέλος, η Λανούς «έκλεισε» ραντεβού με την Μπολιβάρ στα προημιτελικά περνώντας με 2-0 από την έδρα της Σάντος Λαγκούνα για το συνολικό 4-1 στη σειρά, αφού στο 28ο λεπτό ο πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, άνοιξε το σκορ και στο 51ο ο Πάολο Γκολτζ σκόραρε με πέναλτι, ενώ στο 74ο αποβλήθηκε ο Αντρές Ρεντερία των Μεξικανών με απευθείας κόκκινη λόγω αντιαθλητικού μαρκαρίσματος.