Κόπα Λιμπερταδόρες: Τα… χρειάστηκε η Λανούς (videos)

«Λευκή» ισοπαλία σε επεισοδιακό εκτός έδρας αγώνα με την Ο’ Χίγκινς πήρε η Λανούς και προκρίθηκε στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ζήτησε πέναλτι, αλλά αρκέστηκε σε αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σαντιάγκο Σίλβα στο 86ο λεπτό, ενώ στο 88ο ακολούθησε το παράδειγμα του 33χρονου στράικερ ο Πάμπλο Χερνάντεζ των γηπεδούχων που αποκλείστηκαν λόγω του 4-2 της Σέρο Πορτένιο επί της Ντεπορτίβο Κάλι στο άλλο ματς του τρίτου γκρουπ. Οι Ουρουγουανοί έμειναν πίσω στο 12ο λεπτό λόγω γκολ του Κρίστιαν Μαρούγκο, αλλά στο 37ο ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Λουίς Παγάρες και στο 45ο ο Ντάνιελ Γκουίζα ολοκλήρωσε την ανατροπή, ενώ με πέναλτι του Ζούλιο Ντος Σάντος στο 80ό πήραν τη νίκη, αφού στο 62ο ισοφάρισε σε 2-2 ο Κάρλος Μουρίγιο των Κολομβιανών, που έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Αντρές Πέρεζ στη φάση του πέναλτι.

Νωρίτερα ολοκληρώθηκε ο πρώτος όμιλος της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής με τη Δε Στρόνγκεστ να κερδίζει την Ατλέτικο Παραναένσε με 2-1 και να περνά στους «16», καθώς προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μάνοελ στο 38ο λεπτό και στο 55ο ο Νέλβιν Σολίζ απάντησε με ψύχραιμο πλασέ σε προσωρινή ισοφάριση του 32χρονου Αντριάνο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποκλείοντας παράλληλα τους Βραζιλιάνους. Τέλος, στο άλλο ματς του γκρουπ, η Βελέζ παρατάχθηκε με πλειάδα αναπληρωματικών, αλλά πρόσθεσε τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της με 1-0 επί της Ουνιβερσιτάριο χάρη σε τέρμα του Ρομπέρτο Νάνι στο 52ο λεπτό.

Παρακάτω όλοι οι όμιλοι του Κόπα Λιμπερταδόρες:
Πρώτος Όμιλος
Δε Στρόνγκεστ-Ατλέτικο Παρανάενσε 2-1
Βελέζ-Ουνιβερσιτάριο 1-0
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΒΕΛΕΖ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 15, ΔΕ ΣΤΡΟΝΓΚΕΣΤ (ΒΟΛΙΒΙΑ) 10, Ατλέτικο Παραναένσε (Βραζιλία) 9, Ουνιβερσιτάριο (Περού) 1.

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ (ΧΙΛΗ) 9 (5 αγ.), Μποταφόγκο 7 (Βραζιλία) (5 αγ.), Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε (Εκουαδόρ) 5 (5 αγ.), Σαν Λορένζο (Αργεντινή) 5 (5 αγ.).

Τρίτος Όμιλος
Σέρο Πορτένιο-Ντεπορτίβο Κάλι 3-2
Ο’ Χίγκινς-Λανούς 0-0
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 10, ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 8, Ο’ Χίγκινς (Χιλή) 7, Ντεπορτίβο Κάλι (Κολομβία) 7.

Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 9 (5 αγ.), Σαμόρα (Βενεζουέλα) 7 (5 αγ.), Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε (Κολομβία) 5 (5 αγ.), Κλουμπ Νασιονάλ (Παραγουάη) 5 (5 αγ.).

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ντεφενσόρ (Ουρουγουάη) 10 (5 αγ.), Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε (Χιλή) 9 (5 αγ.), Κρουζέιρο (Βραζιλία) 7 (5 αγ.), Ρεάλ Γκαρκιλάσο (Περού) 3 (5 αγ.).

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΓΚΡΕΜΙΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 11 (5 αγ.), Νιούελς Ολντ Μπόις (Αργεντινή) 8 (5 αγ.), Ατλέτικο Νασιονάλ (Κολομβία) 7 (5 αγ.), Νασιονάλ Μοντεβιδέο (Ουρουγουάη) 1 (5 αγ.).

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μπολιβάρ (Βολιβία) 8 (5 αγ.), Λεόν (Μεξικό) 7 (5 αγ.), Φλαμένγκο (Βραζιλία) 7 (5 αγ.), Εμελέκ (Εκουαδόρ) 6 (5 αγ.).

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 13 (5 αγ.), ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9 (5 αγ.), Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 4 (5 αγ.), Ντεπορτίβο Ανσοατέγκι (Βενεζουέλα) 2 (5 αγ.).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV.

ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς