Αργεντινή: Κολομβιανή… ώθηση για Ρίβερ (videos)

Χάρη σε γκολ του Κάρλος Καρμπονέρο στο 7ο λεπτό, η Ρίβερ Πλέιτ επιβλήθηκε με 1-0 των Νιούελς Ολντ Μπόις και βρέθηκε έναν βαθμό μακριά από την πρώτη θέση του Final.

Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ χάρη σε γκολ του Εμανουέλ Ζιγκλιότι στο 14ο λεπτό, αλλά έχασε με 2-1 κατόπιν γκολ των Φράνκο Νιέχ στο 72ο και Αλεχάντρο Ντονάτι στο 76ο. Ακόμα, η Κολόν επέστρεψε στην κορυφή του Final της Αργεντινής χάρη σε 1-0 επί των Ολ Μπόις, καθώς ο Λούκας Λάντα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 83ο λεπτό και ο Ζερμάν Μοντόγια σταμάτησε πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 63ο λόγω δεύτερης κίτρινης στον Χουάν Κρουζ Καρεάγκα και ο Κάρλος Λούκουε των πρωτοπόρων ακολούθησε το παράδειγμά του στο 89ο με απευθείας κόκκινη. Τέλος, σε άλλο σημερινό ματς, η Γοδόι Κρουζ κέρδισε τη Λανούς με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ιβάν Ομπόλο στο 17ο λεπτό.

9

-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια τηςInicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.

25

-Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν.