«Διπλό» τίτλου για Ατλέτικο!

Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν τη νίκη με 2-1 επί της Αθλέτικ στο «Σαν Μαμές», ανατρέποντας εις βάρος τους σκορ, παίρνοντας τρεις βαθμούς σε μια έδρα όπου η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε και η Ρεάλ έφυγε με το 1-1

Μια από τις σημαντικότερες νίκες της στη φετινή PrimeraDivisionπανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς έγινε η μοναδική από τις τρεις διεκδικήτριες που… αλώνει το «Σαν Μαμές» της Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προβληματίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στους σκληροτράχηλους Βάσκους, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και νικώντας 2-1 επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μόλις στο έκτο λεπτό του μεγάλου αγώνα ο Ίκερ Μουνιαΐν έδωσε προβάδισμα στην Αθλέτικ, με τους γηπεδούχους να επιβεβαιώνουν από νωρίς ότι η έδρα τους θα παίξει τεράστιο ρόλο στον τίτλο! Ωστόσο, ο… συνήθης ύποπτος, Ντιέγκο Κόστα, δεν θα μπορούσε να απουσιάσει από ένα τόσο σημαντικό ματς και στο 22’ «απάντησε» για την Ατλέτικο.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έδειξαν τα… δόντια τους, ανατρέποντας το σκορ στο 55ο λεπτό. «Δράστης» ο εξαιρετικός φέτος Κόκε, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του μια τεράστια νίκη, σε μια έδρα που καμία από τις Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης δεν πήρε τρεις βαθμούς φέτος!

Τεράστιο ρόλο στη νίκη της Ατλέτικο έπαιξε και ο Τιμπό Κουρτουά, αφού χάρη σε μια εξαιρετική επέμβασή του οι Μαδριλένοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και επέστρεψαν στην κορυφή της PrimeraDivision. Στο 86’ αποβλήθηκε ο Λαπόρτε, αφήνοντας την Αθλέτικ με δέκα παίκτες.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Χοσέ, Λαπόρτε, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Σουσαέτα (71’ Γκιγκέρμο), Ντε Μάρκος (77’ Τοκέρο), Μικέλ Ρίκο (81’ Μπενιάτ), Μουνιαΐν, Αντούριθ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράνδα, Γκοντίν, Φελίπε Λουίς, Σόσα (56’ Αρντά Τουράν), Γκάμπι, Σουάρες, Κόκε, Ραούλ Γκαρσία (81’ Κ. Ροντρίγκες), Κόστα (91’ Βίγια).