Σουόνσι: Ντε Γκουζμάν παραμονής!

Με τον Ολλανδό μέσο να πετυχαίνει δυο γκολ σε οκτώ λεπτά η Σουόνσι νίκησε 3-0 τη Νόριτς και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην PremierLeague

Οι «κύκνοι» έδειξαν από νωρίς ότι δεν είχαν διάθεση για… παιχνίδια και φρόντισαν να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη τους από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό το έργο ανέλαβε ο Τζόναθαν ντε Γκουζμάν ο οποίος στο 30’ και στο 38’ έδωσε… αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους, πριν ο Ράτλετζ στο 75’ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, «σφραγίζοντας» τη νίκη.

Χάρη στους τρεις βαθμούς η Σουόνσι ανέβηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας και ξέφυγε επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Όσο για τη Νόριτς, μπήκε σε… μπελάδες, αφού Κρίσταλ Πάλας και Γουέστ Μπρομ έχουν αγώνα λιγότερο και μπορούν να την «ρίξουν» στη 17η θέση!

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φορμ, Ρέιντζελ, Ντέιβις, Σέλβεϊ, Τσίκο, Γουίλιαμς, Ντε Γκουζμάν (77’ Ντάιερ), Μπρίτον, Μπόνι (88’ Άλφαρο), Μίτσου (73’ Ερνάντες), Ράτλετζ

ΝΟΡΙΤΣ: Ρούντι, Μάρτιν, Όλσον, Χόουσον (46’ Τζόνσον), Μπένετ, Μπασόνγκ, Σνόντγκρας, Τετέι, Φαν Βολφσβίνκελ (73’ Χούπερ), Ελμάντερ, Χούλαχαν (46’ Γκουτιέρες).