Κόπα Λιμπερταδόρες: Ντύθηκε… Ροναλντίνιο ο Ριβέρος (videos)

Με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, ο Μάρκος Ριβέρος εξασφάλισε εκτός έδρας 1-1 της Κλουμπ Νασιονάλ με την Ατλέτικο Μινέιρο για το τέταρτο γκρουπ του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο 25χρονος Παραγουανός διεθνής θύμισε Ροναλντίνιο, ο οποίος στην προκειμένη βρέθηκε στην αντίπαλη ομάδα και έχασε πέναλτι στο 13ο λεπτό, μονάχα για να ευστοχήσει σε νέα σχετική εκτέλεση στο 20ό, πριν ισοφαρίσει ο Ριβέρος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για το έβδομο γκρουπ, η Λεόν εκμεταλλεύτηκε αποβολή του Οσμπλντο Λάστρα στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου και διέσυρε την Εμελέκ με 3-0, αφού ο Ματίας Μπρίτος στο 20ό λεπτό, ο Χοσέ Βάσκεθ στο 82ο με πέναλτι και ο Κάρλος Αλμπέρτο Πένια στο 86ο μετουσίωσαν σε γκολ μερικές από τις ευκαιρίες των Μεξικανών, ενώ σε άλλο ματς του ομίλου η Μπολιβάρ επικράτησε της Φλαμένγκο με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Χουάν Άρτσε στο 5ο λεπτό.

Στο δυνατότερο γκρουπ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, τον έκτο, οι Νιούελς Ολντ Μπόις παραχώρησαν 1-1 στην Γκρέμιο, αν και προηγήθηκαν στο 79ο λεπτό με τον Λούκας Μπερνάρντι, αφού οι Βραζιλιάνοι κέρδισαν τις καθυστερήσεις των αντιπάλων ισοφαρίζοντας με τον Ροντόλφο στο 91ο! Τέλος, η Άρσεναλ Σαραντί προηγήθηκε με 1-0 στην Παραγουάη χάρη σε μακρινό σουτ του Ιβάν Μαρκόνε, αλλά η Πενιαρόλ πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» κερδίζοντας τους Αργεντινούς με 2-1 χάρη σε γκολ των Λουίς Αγκουιάρ στο 69ο λεπτό και Χόναθαν Ροντρίγκεζ στο 81ο.