Κόπα Λιμπερταδόρες: «Βολίδα» από Βιάφαρα στην Κολομβία (videos)

Ελαχιστοποιήθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης της Λανούς στον επόμενο γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έπειτα από την ήττα με 2-1 στην Κολομβία από την Ντεπορτίβο Κάλι.

Οι Αργεντινοί προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό με τον 25χρονο Λαουτάρο Ακόστα, αλλά ο 35χρονος Τζον Βιάφαρα ισοφάρισε στο 62ο λεπτό με το γκολ της βραδιάς και στο 83ο ο Κάρλος Λιζαραζό ολοκλήρωσε την ανατροπή με πέναλτι. Στο άλλο ματς του τρίτου γκρουπ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, οι πρωτοπόροι του ομίλου, Ο’ Χίγκινς, προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Λόπεζ στο 34ο λεπτό και με τέρμα του Λουίς Φιγκερόα στο 46ο, αλλά αρκέστηκαν σε εντός έδρας 2-2 με τη Σέρο Πορτένιο, αφού ο Ροντόλφο Γκαμάρα μείωσε στο 54ο, ο Μπραούλιο Λεάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 62ο και ο Ζούλιο Ντος Σάντος ισοφάρισε στο 77ο.

Σε παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Ατλέτικο Παραναένσε πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ουνιβερσιτάριο του Περού χάρη σε αυτογκόλ του Νέστορ Ντουάρτε στο 67ο λεπτό, ενώ για τον έκτο οι Νιούελς Ολντ Μπόις πήραν 0-0 στη Βραζιλία από την Γκρέμιο. Στο όγδοο γκρουπ, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε την Πενιαρόλ με 1-0 χάρη σε γκολ του Χούλιο Φουρτς στο 3ο λεπτό έπειτα από αδράνεια της άμυνας των Ουρουγουανών, που έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του αγώνα εξαιτίας αποβολής του Ντάριο Ροντρίγκεζ.

Παρακάτω όλοι οι όμιλοι του Κόπα Λιμπερταδόρες:

Πρώτος Όμιλος
Ουνιβερσιτάριο-Ατλέτικο Παραναένσε 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Βελέζ (Αργεντινή) 6 (3 αγ.), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 6 (3 αγ.), Ατλέτικο Παραναένσε (Βραζιλία) 4 (3 αγ.), Ουνιβερσιτάριο (Περού) 0 (3 αγ.).

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μποταφόγκο 4 (3 αγ.), Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε (Εκουαδόρ) 4 (3 αγ.), Σαν Λορένζο (Αργεντινή) 4 (3 αγ.), Ουνιόν Εσπανιόλα (Χιλή) 3 (3 αγ.).

Τρίτος Όμιλος
Ο’ Χίγκινς-Σέρο Πορτένιο 2-2
Ντεπορτίβο Κάλι-Λανούς 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ντεπορτίβο Κάλι (Κολομβία) 6 (3 αγ.), Ο’ Χίγκινς (Χιλή) 5 (3 αγ.), Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) 4 (3 αγ), Λανούς (Αργεντινή) 1 (3 αγ.).

Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ατλέτικο Μινέιρο 7 (3 αγ.), Κλουμπ Νασιονάλ (Παραγουάη) 4 (3 αγ.), Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε (Κολομβία) 3 (3 αγ.), Σαμόρα (Βενεζουέλα) 3 (3 αγ.).

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ντεφενσόρ (Ουρουγουάη) 6 (3 αγ.), Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε (Χιλή) 6 (3 αγ.), Κρουζέιρο (Βραζιλία) 3 (3 αγ.), Ρεάλ Γκαρκιλάσο (Περού) 3 (3 αγ.).

Έκτος Όμιλος
Γκρέμιο-Νιούελς Ολντ Μπόις 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Γκρέμιο (Βραζιλία) 7 (3 αγ.), Νιούελς Ολντ Μπόις (Αργεντινή) 4 (3 αγ.), Ατλέτικο Νασιονάλ (Κολομβία) 4 (3 αγ.), Νασιονάλ Μοντεβιδέο (Ουρουγουάη) 1 (3 αγ.).

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Εμελέκ (Εκουαδόρ) 6 (3 αγ.), Φλαμένγκο (Βραζιλία) 4 (3 αγ.), Λεόν (Μεξικό) 4 (3 αγ.), Μπολιβάρ (Βολιβία) 2 (3 αγ.).

Όγδοος Όμιλος
Άρσεναλ Σαραντί-Πενιαρόλ 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σάντος Λαγκούνα (Μεξικό) 7 (3 αγ.), Άρσεναλ Σαραντί 6 (3 αγ.), Ντεπορτίβο Ανσοατέγκι (Βενεζουέλα) 2 (3 αγ.), Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 1 (3 αγ.).

Σημείωση: Οι πρώτοι δύο από κάθε όμιλο προκρίνονται στον επόμενο γύρο.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»