Όλα για τη σωτηρία!

Η τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Β’ κατηγορίας ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Σταυρού Καλυθίων στο Ηράκλειο, κόντρα στο Τυμπάκι εξασφαλίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενες  ήταν επιβλητικές από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού θέλοντας την νίκη, έτσι άνοιξαν το σκορ στο 11΄ μετά από την κεφαλιά της Κουρδουμπά στην Χατζηλιαμή, ενώ επτά λεπτά αργότερα η Γιάτες μετά από πάσα της Χέλστρομ έγραψε το 0-2.

Στη συνέχεια η ομάδα του Σταυρού «χάρισε» ένα γκολ στις γηπεδούχες, μετά από αυτογκόλ της Δράπανου στο 71’ ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με το σουτ της Γιάτες στο 45’, «κλειδώνοντας» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Σταυρού ευχαρίστησε την ομάδα του Τυμπακίου για την φιλοξενία και τους ευχήθηκε καλή συνέχεια στην πορεία τους, ενώ ο αγώνας είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού και οι δύο ομάδες έπαιζαν για την σωτηρία τους. Η νίκη του Σταυρού, υποχρεώνει το Τυμπάκι σε υποβιβασμό, κι έτσι η κρητική ομάδα από τη νέ σεζόν θα αγωνίζεται στη Γ' κατηγορία.

Τυμπάκι Ηρακλείου: Παπαδοσπυριδάκη, Χαλκιαδάκη, Βρέντζου, Βλαχάκη, Μπερκάκη, Κωστάκη, Φιτσοδασκαλάκη, Στεφανουδάκη, Τσοπελογιάννη, Λαζανάκη Μ., Χριστοφάκη (67΄Λαζανάκη Ζ.).

Σταυρός Καλυθιών: Δεστούνη, Χατζηλιαμή (90΄Κιόττου), Δράπανου, Γαϊτάνου,Γιάτες, Ιακωβίδου, Βασιλειάδου, Κοτσάνη, Κουρδουμπά (70’ Διακίδη), Χέλστρομ, Μαλλιάκα.

Στίβος: Στο Ντουμπάι η Σπανουδάκη για την πρώτη δυνατή κούρσα της χρονιάς
Βόλος: Στηρίζει Γκαγκάτση για ΕΠΟ - «Μακριά από Μάνταλους και νταλαβεριτζήδες»