Αργεντινή: Ξύπνα… σουτάρει ο Ντίαζ (videos)

Κρίσιμο 2-0 πήρε η Χιμνάσια Λα Πλάτα στην έδρα της Γοδόι Κρουζ για την πέμπτη αγωνιστική του Final της Αργεντινής.

Ο 25χρονος Γκαστόν Ντίαζ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Χόρχε Καράνζα, με μακρινό σουτ από πλάγια θέση και στο 15ο ο Φακούντο Περέιρα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε Κλαούντιο Ακουίνο, ο οποίος πιστοποίησε την ήττα των «τόμπα», που προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Σε άλλο αποψινό ματς, οι Ολ Μπόις απέσπασαν 1-1 στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ, αφού στο 88ο λεπτό ο Μαρτσέλο Μπουσταμάντε ισοφάρισε γκολ του Ντιέγκο Βιγιάρ από το 36ο.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.

15

Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν.