Αργεντινή: «Ξύπνησε» η Λανούς (videos)

Την πρώτη νίκη της στο Final της Αργεντινής πέτυχε η Λανούς χάρη σε εντός έδρας 3-2 σε βάρος της ανεβασμένης Βελέζ Σάρσφιλντ.

Με κεφαλιά του Χόρχε Περέιρα Ντίας άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ενώ ο Όσκαρ Μπενίτεζ διαμόρφωσε το 2-1 στο 37ο λεπτό εκμεταλλευόμενος αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και το 3-1 στο 56ο, ενώ οι «φορτίν» ισοφάρισαν σε 1-1 στο 24ο λεπτό με τον Μάουρο Ζάρατε και μείωσαν σε 3-2 στο 74ο με τον Εμιλιάνο Πάπα. Από την πλευρά του, ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Σεμπαστιάν Σάχα, βρήκε δίχτυα με πέναλτι, αλλά η Ρασίνγκ Κλουμπ συνέχισε την κατηφορική πορεία της χάνοντας με 3-1 στην έδρα της Άρσεναλ, για την οποία σκόραραν οι Μαριάνο Ετσεβερία στο 17ο λεπτό, Ραμίρο Καρέρα στο 22ο και Χούλιο Φουρτς στο 38ο, ενώ στη συνέχεια ο Εμίλιο Ζελάγα έχασε και πέναλτι. Τέλος, οι Ολ Μπόις έστειλαν την Ολίμπο στη ζώνη υποβιβασμού, αφού την κέρδισαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του 20άχρονου Χουάν Κρουζ Καρεάγκα στο 6ο λεπτό.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.

12

Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν.