Παναθηναϊκός-Εργοτέλης 2-0 (Κ20)

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκος κόντρα στον Εργοτέλη στην αναμέτρηση των Νέων για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 2-0.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα βάζοντας τις βάσεις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το «τριφύλλι» μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και έβαλε γρήγορα τα δύο γκολ, ενώ αστόχησε σε πέναλτι. Και όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο γκολ μπήκε μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μαλντίν με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γιαννιτσάνης με πλασέ «έγραψε» το 2-0 δίνοντας άλλον... αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 31' κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Νιούμαν από τον Νίκα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιαννιτσάνης, όμως η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι και ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν άλλο γκολ.

Παναθηναϊκός: Γκέκας, Αναστασόπουλος, Μυρθιανός, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Αγγελόπουλος Β., Μουζακίτης, Νιούμαν (81' Αγγελόπουλος Γ.), Μπαλμπόα (87' Γεροκωνσταντής), Μαλντίν, Γιαννιτσάνης (62' Χαλκιαδάκης)

Εργοτέλης: Χανιωτάκης, Γενιτσαρίδης, Παρθενιάδης (80' Λέλεκας), Λίκα, Τουρνάκης, Βογιατζής (69' Περοχαμβίλι), Χρυσοφάκης, Φλέβαρης, Μερτίρι, Κουιρουκίδης, Φουκαράκης