Αργεντινή: Σοκ για Ρίβερ (videos)

Προηγήθηκε με γκολ του Φερνάντο Καβενάγκι στο δέκατο λεπτό, αλλά η Ρίβερ Πλέιτ γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γοδόι Κρουζ στην τρίτη αγωνιστική του Final της Αργεντινής.

Μόλις πέντε λεπτά μετά το 1-0, ο Λεάντρο Γκρίμι ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 68ο λεπτό αποβλήθηκε ο Έντερ Μπαλάντα και άφησε τους «μιλονάριος» με δέκα παίκτες. Πάντως, το πραγματικό σοκ για τη Ρίβερ ήλθε στο 93ο λεπτό, όταν ο Χούλιο Ροντρίγκεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή και εξασφάλισε κρίσιμο «τρίποντο» για την ομάδα του. Από την πλευρά της, η Εστουντιάντες έκανε το «τρία στα τρία» στο Final, αν και έμεινε με δέκα παίκτες από το 30ό λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης στον Τζόναθαν Σίλβα. Άλλωστε, ο 22χρονος Γκουίντο Καρίγιο άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και απάντησε σε ισοφάριση του Σαντιάγκο Σίλβα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι στο 63ο.

Ακόμα, η Σαν Λορένζο πέρασε με 2-0 από την έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς χάρη σε γκολ του Λεάντρο Ρομαγκνόλι στο 43ο λεπτό και του 31χρονου Μάουρο Μάτος στο 78ο. Τέλος, η Κολόν ξέφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού με σημαντικότατο 2-0 στην έδρα της Κίλμες, αφού ο 21χρονος Γκάμπριελ Γκρατσιάνι άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με «βολίδα» από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 24ο λεπτό ο 27χρονος Λουκάς Λάντα διαμόρφωσε το 2-0.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.