Αργεντινή: «Βουλιάζουν» Λανούς και Ολντ Μπόις (videos)

«Χοντρά» 3-0 προστέθηκαν στο παθητικό των Νιούελς Ολντ Μπόις και Λανούς στα χθεσινά παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής του Final της Αργεντινής.

Από τη μία, οι «λεπροί» έχασαν στην έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα λόγω γκολ των Γκαστόν Ντίαζ στο 8ο λεπτό, Χουάν Κάρλος Μπλένγκιο στο 59ο και Φακούντο Περέιρα στο 81ο, ενώ ο 29χρονος Ουρουγουανός Ντιέγκο Βέρα πέτυχε γκολ στο 27ο και στο 41ο λεπτό του εκτός έδρας 3-0 της Ατλέτικο Ραφαέλα επί της Λανούς, το οποίο πλαισιώθηκε με τέρμα του Κρίστιαν Κανουέ στο 71ο. Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς υπέπεσε σε σειρά αμυντικών λαθών και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπελγκράνο, που ισοφάρισε σε 1-1 με τον Εμιλιάνο Ριτζιόνι στο 47ο, προηγήθηκε με 2-1 με πέναλτι του Λουτσιάνο Λόγιο στο 65ο και με 3-1 στο 90ό με τον Σέζαρ Περέιρα, ενώ στο 7ο ο Ζουάν Φορλίν έβαλε τους «χεϊνέσες» μπροστά με 1-0 και στο 92ο ο Χοέλ Ακόστα μείωσε σε 3-2. Τέλος, , η Ρίβερ Πλέιτ ξεκίνησε ιδανικά στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ και προηγήθηκε με τον Μανουέλ Λανζίνι στο 4ο λεπτό, αλλά αρκέστηκε σε 1-1, αφού ο Κάρλος Λούνα ισοφάρισε στο 29ο, ενώ οι «μιλονάριος» δεν εκμεταλλεύτηκαν δεύτερη κίτρινη στον Πάουλο Φεράρι, στο 82ο.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.