Κόπα Λιμπερταδόρες: Φωτοβολίδα στο Μεξικό (videos)

Αστόχησε σε πέναλτι, αλλά ο Ομάρ Πέρεζ συνέχισε με φάουλ-πύραυλο και πρόσφερε ήττα-πρόκρισης με 2-1 στην Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε απέναντι στη Μονάρκας Μορέλια.

Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του προκριματικού γύρου του Κόπα Λιμπερταδόρες και από το παραπάνω ζευγάρι θα καθοριστεί ο τέταρτος σύλλογος στον όμιλο των Ατλέτικο Μινέιρο, Κλουμπ Νασιονάλ και Ζαμόρα. Στην προκειμένη, οι Μεξικανοί εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα έδρας και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον 33χρονο Χιλιανό Έκτο Μανσίγια έπειτα από αντεπίθεση, ενώ στο προπονητικό ντεμπούτο του Εντουάρδο Ντε Λα Τόρε ο Αρμάντο Ζαμοράνο Φλόρες διαμόρφωσε το 2-0 στο 65ο λεπτό.

Ακολούθησε άστοχο πέναλτι του Πέρεζ, αλλά στο 84ο λεπτό ο 32χρονος Αργεντίνος διόρθωσε το ατόπημά του μειώνοντας σε 2-1 με δυνατή εκτέλεση φάουλ ενόψει του επαναληπτικού της Κολομβίας. Νωρίτερα στη Βολιβία, η Οριέντε Πετρολέρο κέρδισε τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο με 1-0 χάρη σε γκολ του 29χρονου Γκουαλμπέρτο Μοχίκα στο 31ο λεπτό και πλειάδα επεμβάσεων του Κάρλος Έρβιν Αρίας, αλλά ακολουθεί ο επαναληπτικός της Ουρουγουάης, ο οποίος θα καθορίσει την τέταρτη ομάδα του έκτου ομίλου της επόμενης φάσης, όπου περιμένουν οι Νιούελς Ολντ Μπόις, Γκρέμιο και Ατλέτικο Νασιονάλ.