«Βομβάρδιζε» η Βιγιαρεάλ, 5-1 τη Σοσιεδάδ! (video)

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ πέτυχε η Βιγιαρεάλ, διασύροντας τους Βάσκους 5-1 στο «Μαδριγάλ»

Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν επιβλητικό και παρέδωσε μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με το σκορ υπέρ του 3-0. Το δεύτερο μέρος δεν διέφερε ιδιαίτερα, με τη Σοσιεδάδ να περιορίζεται στο γκολ της... τιμής!

Το μεγάλο «πάρτι» ξεκίνησε στο 16ο λεπτό του αγώνα με τον Τζιοβάντι ντος Σάντος να «ανοίγει» το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 27’, ο Ούτσε ήταν αυτός που έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, πριν ο Ντος Σάντος με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι στο 33’ διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ούτσε πρόσθεσε ένα ακόμη τέρμα στον... λογαριασμό του, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 54ο λεπτό, για να έρθει ο Μόι Γκόμες στο 58’ να κάνει το 5-0.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αγκιρέτσε σκόραρε για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος 5-1, λίγες εβδομάδες μετά τη συντριβή της στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» από τη Ρεάλ Μαδρίτης με το ίδιο σκορ.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Βιγιαρεάλ απέναντι στους Βάσκους, τους οποίους είχε νικήσει ξανά με διαφορά τριών τερμάτων στις 30 Ιανουαρίου 2005 (2 γκολ ο Φορλάν, από 1 Ρικέλμε και Χοσέ Μαρί).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο, Μουσάτσιο, Ντοράδο, Κόστα, Ακίνο, Τριγκέρος, Μπρούνο (71’ Πέρμπετ), Μόι Γκόμες (66’ Νέιβα), Ντος Σάντος, Ούτσε

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Μαρτίνεθ, Ανσοτέγκι, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Άνχελ, Μπεργκάρα (58’ Ρος), Πάρδο (46’ Θουρουτούθα), Βέλα, Πριέτο, Γκριέτσμαν (46’ Γκονζάλες), Αγκιρέτσε.