Άρσεναλ: «Χρυσός» Ζιρού την οδηγεί! (video)

Χάρη στο ένατο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού η Άρσεναλ νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ» και επέστρεψε στην κορυφή της Premier League – Συνεχίζεται το θρίλερ στην Αγγλία

Λίγα (συγκριτικά με τους υπόλοιπους σκόρερ) γκολ και... καλά έχει σημειώσει μέχρι τώρα ο Ολιβιέ Ζιρού στην Premier League με τη φανέλα της Άρσεναλ, με το ένατο προσωπικό του να «σφραγίζει» τη νίκη των «κανονιέρηδων» επί της Άστον Βίλα με 2-1!

Ο Γάλλος επιθετικός οδηγεί την ομάδα του προς την κατάκτηση του τίτλου, με τους Λονδρέζους να επιστρέφουν το βράδυ της Δευτέρας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Για να το πετύχουν αυτό χρειάστηκε να σκοράρουν δυο φορές σε διάστημα ενός λεπτού στο πρώτο ημίχρονο και να αντέξουν στην ασφυκτική πίεση της Άστον Βίλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 34ο λεπτό του αγώνα ο Τζακ Γουίλσιρ ήταν αυτός που «άνοιξε» το σκορ, για να έρθει ο Ζιρού στο αμέσως επόμενο λεπτό να δώσει «αέρα» δυο γκολ στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Ωστόσο, οι «χωριάτες» της Βίλα δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και ο Κρίστιαν Μπέντεκι στο 76’ μείωσε, μετατρέποντας το ματς σε... θρίλερ. Η Άρσεναλ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και πήρε τους τρεις βαθμούς, φτάνοντας συνολικά τους 48 που την φέρνουν στην πρώτη θέση.

Το θρίλερ στην Premier League πάντως συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον, αφού στη δεύτερη θέση η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται μια... ανάσα από τους «κανονιέρηδες» με 47 βαθμούς και η Τσέλσι καραδοκεί στην 3η θέση με 46!

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Λούνα, Κλαρκ, Μπέικερ (21’ Μπακούνα), Φλάαρ, Ελ Αχμαντί (73’ Βάιμαν), Γουέστγουντ, Μπέντεκι, Αγκμπονλαχόρ, Ντελφ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μονρεάλ (66’ Γκιμπς), Φλαμινί, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκνάμπρι (69’ Ροζίτσκι (86’ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν)), Γουίλσιρ, Οζίλ, Καθόρλα.