Brasileiro: Με «βόμβα» η Κρουζέιρο (videos)

Με επεισοδιακό εκτός έδρας 1-1 με τη Φλαμένγκο ολοκλήρωσε η πρωταθλήτρια Κρουζέιρο το φετινό Brasileiro, ενώ η Ναούτικο αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία με νίκη.

Από τη μία, οι ποδοσφαιριστές της Κρουζέιρο φωτογραφήθηκαν με το κύπελλο του πρωταθλητή πριν την έναρξη του ματς, αλλά έμειναν πίσω με 1-0 από το 13ο λεπτό λόγω κεφαλιάς του Ερνάνε. Στη συνέχεια αποχώρησε με τραυματισμό ο κεφάτος Παουλίνιο των γηπεδούχων, ενώ στο 38ο λεπτό οι Κάρλος Εντουάρντο και Έβερτον πλακώθηκαν και αποβλήθηκαν, οπότε αμφότερες οι ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες. Τα ιδιαίτερα δεδομένα ευνόησαν την ομάδα του Μαρσέλο Ολιβέιρα, καθώς στο 63ο λεπτό καταγράφηκε το 1-1 έπειτα από πανέμορφη προσπάθεια και φοβερό σουτ του 25χρονου Σόουζα.

Παράλληλα, η Ναούτικο, που έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό, κέρδισε την Κορίνθιανς με 1-0 χάρη σε γκολ του 27χρονου μέσου Ντερλέι στο 52ο λεπτό. Στο 70ό λεπτό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ρικάρντο Μπέρνα, επειδή καθυστέρησε την εξέλιξη του παιχνιδιού, αλλά οι «τιμπού» άντεξαν και ολοκλήρωσαν την αρνητική σεζόν με «τρίποντο».

20

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.