Brasileiro: Αποφασιστικό «Χ» για Γκοΐας και επεισόδια (videos)

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 32ο λεπτό, η Γκοΐας απέσπασε 1-1 στην έδρα της Φλαμένγκο και… ακούμπησε θέση για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Συγκεκριμένα ισοβάθμησε με την Μποταφόγκο στην τέταρτη θέση του Brasileiro χάρη σε γκολ του πρώην αμυντικού της Ντιναμό Κιέβου, Ροντρίγκο, στο 62ο λεπτό και πλειάδα σημαντικών επεμβάσεων του Ρενάν. Στο 50ό λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ερνάνε, ενώ ο Ούγκο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από το 32ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Ατλέτικο Μινέιρο έχασε ευκαιρία προσέγγισης της κορυφαίας τετράδας, καθώς έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Μπαΐα, αν και ήταν ανώτερη. Τέλος, οι Πορτουγκέζα και Κοριτίμπα αρκέστηκαν επίσης σε «εξυπηρετικό» 0-0, αλλά στο πλαίσιο του αγώνα σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων, εκ των οποίων οι έξι οδηγήθηκαν σε κοντινό κρατητήριο!

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι