Brasileiro: «Τρελαίνει» η Κρουζέιρο (videos)

Μπήκε μπροστά με 2-0, αλλά στη συνέχεια η Κρουζέιρο έμεινε πίσω με 3-2, πριν κερδίσει την Κρισιούμα με 5-3 και βρεθεί πιο κοντά στην κατάκτηση του Brasileiro.

Στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Έβερτον και στο 18ο ο Νταγκομπέρτο διαμόρφωσε το 2-0 με ωραίο σουτ. Ακολούθησε, όμως, το 2-1 με εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Βίτορ στο 32ο λεπτό, το 2-2 με τον Λινς στο 40ό και η ολοκλήρωση της απίθανης ανατροπής με τον Ρικαρντίνιο στο 45ο λεπτό. Στη δεύτερη και τελευταία ανατροπή πρωταγωνίστησε ο 33χρονος Μπόργκες, αφού σκόραρε στο 57ο και στο 75ο λεπτό, ενώ ο Νταγκομπέρτο κατακύρωσε τη νίκη με πέναλτι στο 84ο.

Σε άλλο ματς της 31ης αγωνιστικής, η Μποταφόγκο επανέκτησε το χειροκρότημα των οπαδών της κερδίζοντας την Ατλέτικο Μινέιρο με 1-0 κατόπιν ωραίας εμφάνισης, αποτέλεσμα που την άφησε δώδεκα βαθμούς μακριά από τους πρωτοπόρους της κατάταξης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 52ο λεπτό μετά από ωραία προσπάθεια του 31χρονου Ζούλιο Σέζαρ.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα