MLS: Πρόκριση για Γκάλαξι (videos)

Οι πρωταθλητές MLS, Λος Άντζελες Γκάλαξι, εξασφάλισαν «εισιτήριο» για τα φετινά playoffs της λίγκας χάρη σε εντός έδρας 0-0 με τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς.

Μάλιστα, η «λευκή» ισοπαλία ουσιαστικά άφησε τους «σεισμούς» εκτός της postseason, καθώς οι ελπίδες τους συνδυάζονται με νίκη σε βάρος του Ντάλας στην τελευταία αγωνιστική με… διψήφια διαφορά τερμάτων. Στην προκειμένη, πάντως, πίεσαν ασφυκτικά για το πολυπόθητο γκολ, αλλά στο τέλος τους αγώνα οι Γκάλαξι και οι Σιάτλ Σάουντερς προκρίθηκαν στα playoffs σε βάρος τους, ενώ οι Κολοράντο Ράπιντς είναι μισή… ανάσα από την postseason.

Σε άλλο ματς, ο Τιμ Κέιχιλ πέτυχε το ταχύτερο γκολ στην ιστορία του MLS με πανέμορφη προσπάθεια και σουτ από μακρινή απόσταση, ώστε να ανοίξει το σκορ στο εκτός έδρας 3-0 σε βάρος των Χιούστον Ντάιναμο. Στο 65ο λεπτό, ο 32χρονος Ιμπραήμ Σεκάγια διαμόρφωσε το 2-0 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Μπράντλεϊ Ράιτ-Φίλιπς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 75ο λεπτό.