Brasileiro: Στραβοπάτημα για Γκρέμιο και… Σόμπις (videos)

Παραλίγο να τραυματιστεί ο Ραφαέλ Σόμπις, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 για τη Φλουμινένσε στο ματς με την Γκρέμιο στο πλαίσιο του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Ευνοούμενος από κόντρα, ο 28χρονος στράικερ ισοφάρισε στο 90ό λεπτό και δεν επέτρεψε στη δεύτερη της κατάταξης, Γκρέμιο, να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς, αλλά πανηγυρίζοντας αποφάσισε να κλοτσήσει με πάθος… διαφημιστική πινακίδα. Πριν από το περίεργο σκηνικό, η Φλουμινένσε  έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Μπίρο-Μπίρο στο 72ο λεπτό, ενώ στο 37ο ο Μπρεσάν άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σε άλλο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής, η Σάντος κέρδισε την Πόντε Πρέτα με 2-1 ξεπερνώντας δεύτερη κίτρινη του Σισίνιο στο 86ο λεπτό και γκολ του Ραφαέλ Ρατάο στο 89ο λεπτό, αφού ο Έβερτον πέτυχε 1-0 στο 45ο λεπτό και ο Βάλντερ Μοντίγιο το 2-0 στο 69ο. Τέλος, η Κοριτίμπα έγινε… 104 ετών, αλλά έχασε με 2-1 στην έδρα της Βιτόρια. Στο 45ο λεπτό ο Τζεράλντο ισοφάρισε το γκολ του Μαρκίνιος υπέρ των γηπεδούχων στο 11ο λεπτό, αλλά ο 29χρονος Ντίνεϊ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 70ό λεπτό ολοκληρώνοντας φάση διαρκείας ενώπιον της εστίας του Βαντερλέι.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό