Αργεντινή: Με το… ζόρι η Άρσεναλ (videos)

Έμεινε με εννέα παίκτες η Σαν Λορένζο, αλλά προηγήθηκε με 1-0 στην έδρα της Άρσεναλ Σαραντί, πριν γνωρίσει την ήττα με 2-1 εξαιτίας δύο γκολ του Χούλιο Φουρτς.

Ειδικότερα, ο 24χρονος φορ ισοφάρισε στο 75ο λεπτό και ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις, αφού πρώτα ο Ιγκνάσιο Πιάτι έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ στο 73ο λεπτό. Είναι χαρακτηριστικό πως η Σαν Λορένζο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αφού οι Λεάντρο Ναβάρο και Σαντιάγκο Γκεντιλέτι αντίκρισαν δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48ο και στο 64ο λεπτό, αντίστοιχα. Από την πλευρά της, η Άρσεναλ έφτασε στην κορυφή της αργεντίνικης Inicial, καθώς ισοβάθμησε με τους Νιούελς Ολντ Μπόις ύστερα από τη συγκεκριμένη δύσκολη νίκη.

Σε άλλο ματς της 11ης αγωνιστικής, η Ατλέτικο Ραφαέλα συμπλήρωσε σερί τριών νικών, αφού κέρδισε την Αρχεντίνος Τζούνιορς με 1-0 χάρη σε τέρμα του Ντιέγκο Φερέιρα στο 31ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Σάντσεζ των φιλοξενούμενων, που έμειναν χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο ματς. Τετράδα αγώνων χωρίς νίκη συμπλήρωσαν και οι Ολ Μπόις παραχωρώντας 0-0 στην Κολόν Σάντα Φε, ενώ η Κίλμες πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και πήρε «μεγάλο» 1-0 στην έδρα της Μπελγκράνο χάρη σε τέρμα του Άλαν Αλέγκρε στο 28ο λεπτό.

2

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.