Brasileiro: «Τρελή» Κρουζέιρο για τίτλο (videos)

Η Κρουζέιρο πέτυχε τέσσερα γκολ μέχρι το 30ό λεπτό, αλλά δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, οπότε αρκέστηκε στο… 4-0 με την Πορτουγκέζα.

Διατήρησε, έτσι, προβάδισμα ένδεκα βαθμών στην κατάταξη του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, ενώ με την εμφάνισή της… άφησε να εννοηθεί πως φέτος θα κατακτήσει το Brasileiro για πρώτη φορά από το 2003. Συμπλήρωσε άλλωστε, δέκα νίκες σε ένδεκα ματς, καθώς ο Έβερτον άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, ενώ ο Μπόργκες πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα και ο Βίλιαν άλλο ένα μέχρι το 30ό λεπτό.

Μόνη στη δεύτερη θέση έμεινε η Γκρέμιο, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Παραναένσε σε σκληρό παιχνίδι, που περιείχε τρεις αποβολές. Ειδικότερα, ο 30άχρονος Κρίστιαν Ριβέρος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 11ο λεπτό, ενώ στο 72ο αποβλήθηκε ο Εντουάρντο Βάργκας με δεύτερη κίτρινη. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, έχασαν τους Λουίζ Αλμπέρτο στο 68ο λεπτό και Πέδρο στο 84ο.

Παράλληλα, η Μποταφόγκο απέσπασε 1-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας Φλουμινένσε, καθώς ο Μπίρο-Μπίρο έβαλε τη «Φλου» μπροστά από το 2ο λεπτό και ο Μπολιβάρ ισοφάρισε στο 14ο της μέτριας αναμέτρησης, που έγινε στο «Maracana». Ακόμα, η Σάντος συνέτριψε τη Σάο Πάολο με 3-0 χάρη σε γκολ του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Εντού Ντρασένα, στο 22ο λεπτό, ενώ μετά την αποβολή του 20άχρονου Άλισον στο 49ο λεπτό, ο Τιάγκο και Λέο πέτυχαν δύο ακόμα γκολ για τους «σαντάστικο».

Από την πλευρά της, η Βιτόρια επιβλήθηκε της Γκοΐας με 2-1, αφού ο Αργεντινός Νταμιάν Εσκουντέρο διαμόρφωσε το 1-0 στο 15ο λεπτό με τρομερό σουτ και ο 21χρονος Βίλιαν Ενρίκε το 2-1 στο 87ο, ενώ στο 34ο ισοφάρισε προσωρινά ο Πέδρο Περέιρα. Η Κορίνθιανς κέρδισε την Μπαΐα με 2-0, αφού ο Πάολο Γκερέρο επανήλθε στα γκολ ανοίγοντας το σκορ στο 20ό λεπτό και ο Κλέμπερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 40ό. Τέλος, με το ίδιο σκορ (2-0) πέρασε η Φλαμένγκο από την έδρα της Κοριτίμπα, η οποία συμπλήρωσε εξάδα αγώνων χωρίς νίκη, καθώς οι Αντρέ Σάντος και Ουάλας βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ζερμάνο της Κοριτίμπα αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ