AFC Champions League: Φιναλίστ Γκουανζού και Σεούλ (videos)

Εκμεταλλεύτηκαν το θετικό αποτέλεσμα στον πρώτο ημιτελικό, οπότε η νοτιοκορεάτικη Σεούλ και η κινέζικη Γκουανζού Εβεργκράντε προκρίθηκαν στον τελικό του AFC Champions League.

Θα αναμετρηθούν, μάλιστα, δύο φορές, στις 25 ή στις 26 Οκτωβρίου και στις 8 ή στις 9 Νοεμβρίου. Από τη μία, η Σεούλ πήρε 2-2 στην Τεχεράνη με την Εστεγκάλ και εξασφάλισε το «εισιτήριο» με συνολικό σκορ 4-2. Προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με τον Ντε-Σονγκ Χα, ενώ ισοφάρισε σε 2-2 στο 80ό λεπτό με πέναλτι του Γιν Κιού-Κιμ. Μεσολάβησαν οι Λόιντ Σάμουελ στο 50ό λεπτό και Μοχάμαντ Γκάζι Ναχαφαμπάντι στο 75ο, που βρήκαν δίχτυα για την ομάδα του Ιράν.

Από την πλευρά της, η Γκουανζού Εβεργκράντε του Μαρσέλο Λίπι πέρασε στον τελικό με συνολικό σκορ 8-1, καθώς συνέτριψε την Κασίβα Ρέισολ με 4-0 στην Κίνα. Ο κεφάτος Έλκεσον άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό και ο Νταρίο Κόνκα σημείωσε το 2-0 στο 57ο, πριν ο 27χρονος Μουρίκουι δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη με γκολ στο 79ο και στο 87ο λεπτό.

Θυμίζουμε πως η πρωταθλήτρια Ασίας θα πάρει μέρος στο Μουντιάλ Συλλόγων της FIFA, στο οποίο έχουν προκριθεί ήδη οι Μπάγερν Μονάχου, Ατλέτικο Μινέιρο, Μοντερέι, Όκλαντ Σίτι και Ράτζα Καζαμπλάνκα. Εκκρεμεί επίσης η πρωταθλήτρια Αφρικής, η οποία θα είναι μία εκ των Κότον Σπορτ, Αλ Αχλί, Ορλάντο Πάιρετς και Εσπέρανς, που βρίσκονται στα ημιτελικά του CAF Champions League.

Παρακάτω οι ημιτελικοί του AFC Champions League:
Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία)-ΓΚΟΥΑΝΖΟΥ ΕΒΕΡΓΚΡΑΝΤΕ (ΚΙΝΑ) 1-4& 0-4
ΣΕΟΥΛ (ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ)-Εστεγκάλ (Ιράν) 2-0 & 2-2

Στοχεύουν... Παρίσι και ευρωπαϊκά μετάλλια οι τοξοβόλοι μας
Ολυμπιακός: Χωρίς Λαρεντζάκη η προετοιμασία για το Game 5 με την Μπαρτσελόνα
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Η ενημέρωση του Κάτας για Μπόλντγουιν, Σόρκιν και Ντι Μπαρτολομέο
Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!