Brasileiro: «Χάλασε» τη γιορτή η Μινέιρο (videos)

Η Γκρέμιο συμπλήρωσε 110 έτη ζωής, αλλά συνδύασε την επέτειο με εντός έδρας ήττα, 1-0, από την Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο.

Το ματς έγινε υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες, καθώς έβρεχε σε ολόκληρο το 90λεπτο. Προφανώς, η κακοκαιρία δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, αλλά στο 61ο λεπτό ο Φερνάντο πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με πανέμορφο πλασέ, που ξεπέρασε τον Ντίντα. Είναι χαρακτηριστικό πως η Γκρέμιο ήταν εκείνη που πίεζε για το 1-0 ύστερα από το ανούσιο πρώτο ημίχρονο.

Παράλληλα, ο Ελίας σημείωσε δύο γκολ στο εκτός έδρας 2-1 της Μποταφόγκο εναντίον της Σάντος και διατήρησε την ομάδα του τέσσερις βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση του Brasileiro, αλλά το γκολ του Σισέρο στο 66ο ήταν το ομορφότερο του αγώνα. Τέλος, ο 29χρονος Ντίνεϊ πέτυχε αμφότερα τα τέρματα της Βιτόρια στο 2-1 επί της ουραγού Ναούτικο, για την οποία ο Χούγκο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό.

9

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας
Κατάταξη UEFA: «Ζωντανές» ελπίδες για την 15η θέση μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ελπίδες για Προολυμπιακό μετά τον αποκλεισμό των Μπακς
Παναθηναϊκός: Νέα δεδομένα με Ιωαννίδη - Νέο συμβόλαιο και επιστροφή Λάτσιο