Brasileiro: Ξέφυγε η Σάο Πάολο (videos)

Αντιμετώπισε τη Βάσκο στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, αλλά η Σάο Πάολο κέρδισε με 2-0 και διέφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Τη θέση της πήραν οι γηπεδούχοι, καθώς ο 20άχρονος Ροντρίγκο Κάιο και ο Αντόνιο Κάρλος πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους «τρικολόρ». Παράλληλα, η Ιντερνασιονάλ πλησίασε την τετράδα, που οδηγεί στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού πήρε εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της Κρισιούμα χάρη σε γκολ του 18χρονου Οταβίνιο στο 50ό λεπτό.

«Διπλό» σημείωσε και η Γκοΐας σε βάρος της Κορίνθιανς με 2-1. Προηγήθηκε στο 57ο λεπτό με τον 32χρονο γυρολόγο Χούγκο και στο 83ο ο Αμαράλ σημείωσε το 2-1, αφού ο Αλεσάντρο Πάτο ισοφάρισε προσωρινά στο 77ο. Από την πλευρά της, η Κοριτίμπα απέσπασε εντός έδρας 2-2 από την Μπαΐα, αν και ήταν πίσω με 2-0 στο 52ο λεπτό, καθώς μείωσε με αυτογκόλ του Τίτι στο 64ο λεπτό και ισοφάρισε με πανέμορφη προσπάθεια του έμπειρου Άλεξ στις καθυστερήσεις.

Τέλος, η Πόντε Πρέτα απέφυγε όγδοη συνεχόμενη ήττα με το εντός έδρας 1-1 εναντίον της Φλαμένγκο, στο οποίο αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους με δέκα παίκτες. Μάλιστα, ο πρώην αμυντικός της Άρσεναλ, Αντρέ Σάντος, της στέρησε το «τρίποντο» σκοράροντας στο 86ο λεπτό.

9

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Η ενημέρωση του Κάτας για Μπόλντγουιν, Σόρκιν και Ντι Μπαρτολομέο
Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό