MLS: «Καθάρισε» ο Ανρί στο Χιούστον (videos)

Έλειπαν οι διεθνείς ποδοσφαιριστές των ομάδων, αλλά ο Τιερί Ανρί ήταν διαθέσιμος και βοήθησε τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς να φτάσουν στο 4-1 επί των Χιούστον Ντάιναμο.

Ο 36χρονος Γάλλος διαμόρφωσε το 2-1 στο 44ο λεπτό, ενώ οι Έρικ Αλεξάντερ, Τζόνι Στιλ και Λόιντ Σαμ σημείωσαν τα άλλα τέρματα των Νεοϋορκέζων. Παράλληλα οι Πατρίς Μπερνιέ και Μάρκο Ντι Βάιο πέτυχαν από δύο γκολ στο εκτός έδρας 4-2 των Μόντρεαλ Ίμπακτ σε βάρος των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον, ενώ ο Σι Σαλίνας σημείωσε το γκολ της βραδιάς στο 1-0 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με τους Φιλαδέλφεια Γιούνιον. Ακόμα, η Σίβας ΗΠΑ κέρδισε την Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Έρικ Τόρες στο 51ο λεπτό.

Το Σάββατο, οι ελλιπέστατοι Λος Άντζελες Γκάλαξι γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 1-0 από τους Κολοράντο Ράπιντς εξαιτίας ωραίου γκολ του Έντσον Μπαντλ στο 75ο λεπτό. Σε άλλα ματς του MLS, οι Σιάτλ Σάουντερς κέρδισαν τους Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας με 2-1 χάρη σε αυτογκόλ του Γκονζάλο Σεγκάρες στο 75ο λεπτό, ενώ οι Πόρτλαντ Τίμπερς συνέτριψαν το Τορόντο με 4-0 πετυχαίνοντας τρία γκολ μετά το 83ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι κατέβαλε τους Κολόμπους Κρου με 3-0. Τέλος, το Ντάλας επικράτησε των Βανκούβερ Ουάιτκαπς με 3-1, στο οποίο ξεχώρισε μακρινό γκολ του Χάιρ Μπενίτεζ στο 89ο λεπτό, ενώ ο πρώην παίκτης του Ηρακλή, Ντάιγκο Κομπαγιάσι, άνοιξε το σκορ υπέρ των ηττημένων.