Αργεντινή: Στο 0-0 η Βελέζ (videos)

Σε εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία αρκέστηκε η Βελέζ Σάρσφιλντ απέναντι στην Άρσεναλ Σαραντί, ενώ ο Μιγκέλ Κανέο «ζωγράφισε» για την Κίλμες σε άλλο ματς.

Η αργεντίνικη Inicial συνεχίστηκε με τρία παιχνίδια, αλλά η Βελέζ και η Λανούς, που είναι ανάμεσα στα φαβορί για τον τίτλο, στραβοπάτησαν. Ειδικότερα, τα «παιδιά του φρουρίου» ξεκίνησαν αποφασιστικά και δυνατά το ματς με την Άρσεναλ, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε, οπότε η ισοπαλία κρίνεται δίκαιη.

Από την πλευρά της, η Λανούς επιδίωξε το «2 στα 2» και προηγήθηκε με γκολ του Σαντιάγκο Σίλβα στο 55ο λεπτό, αλλά αποχώρησε ηττημένη από την έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα. Άλλωστε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντιέγκο Βέρα στο 56ο λεπτό και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 67ο λεπτό, όταν βρήκε δίχτυα ο 23χρονος Ροντρίγκο Ντεπέτρις. Τέλος, η Κίλμες κατέβαλε τη Γοδόι Κρουζ με 1-0 χάρη σε εξωπραγματική εκτέλεση φάουλ του Κάνεο στο 74ο λεπτό.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.