CONCACAF Champions League: Με το… δεξί οι Ίμπακτ (videos)

Οι Μόντρεαλ Ίμπακτ κατέβαλαν τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με 1-0 σε αναμέτρηση ομάδων του MLS στο πλαίσιο του CONCACAF Champions League.

Πάντως, ο Έβαν Μπας των ηττημένων δεν μπόρεσε να μετατρέψει πέναλτι σε γκολ στο 10ο λεπτό, ενώ ο Σαμ Γκάρζα σημάδεψε το δοκάρι στο 52ο λεπτό. Αντίθετα, ο Χασούν Καμαρά βρήκε δίχτυα στο 16ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Ντι Βάιο και το συγκεκριμένο γκολ αποδείχθηκε αρκετό για τον καναδικό σύλλογο στο μέτριο ματς, στο οποίο πρωταγωνίστησε ο διαιτητής λόγω συνεχόμενων λανθασμένων αποφάσεων.

Στον Παναμά, η Αμέρικα από το Μεξικό επικράτησε της Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο με 1-0 χάρη σε γκολ του Κριστιάν Μπερμούδεζ στο 23ο λεπτό. Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι επιβλήθηκε με 2-0 της Ρεάλ Εστελί στη Νικαράγουα χάρη σε γκολ των Ίκε Οπάρα στο 32ο λεπτό και Ντομ Ντούιερ στο 79ο.

Η φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής ξεκίνησε χθες (ξημερώματα 07/08) με δύο παιχνίδια. Συγκεκριμένα, η Τολούκα από το Μεξικό κατέβαλε με 3-1 την Καλεντόνια χάρη σε γκολ των Έντγκαρ Μπενίτεζ, Μιγκέλ Αλμαζάν και Ραούλ Νάβα, ενώ η Τιχουάνα, επίσης από το Μεξικό, αρκέστηκε σε 0-0 στο Ελ Σαλβαδόρ απέναντι στη Λουίς Άνχελ Φίρπο.

Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αράμπε Ουνίντο (Παναμάς) 0, Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 0, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0.

Δεύτερος Όμιλος
Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα)-Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 0-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 3 (1 αγ.), Ολίμπια (Ονδούρα) 0, Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 0 (1 αγ.).

Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 0, Κρουζ Αζούλ (Μεξικό) 0, Βαλένθια (Αϊτή) 0.

Τέταρτος Όμιλος
Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς)-Αμέρικα (Μεξικό) 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αμέρικα (Μεξικό) 3 (1 αγ.), Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 0, Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς) 0 (1 αγ.).

Πέμπτος Όμιλος
Μόντρεαλ Ίμπακτ (Καναδάς)-Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς (Η.Π.Α.) 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μόντρεαλ Ίμπακτ 3 (1 αγ.), Χερέντια (Γουατεμάλα) 0, Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς 0 (1 αγ.).

Έκτος Όμιλος
Τολούκα (Μεξικό)-Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 3-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Τολούκα (Μεξικό) 3 (1 αγ.), Κομουνικακιόνες (Γουατεμάλα) 0, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0 (1 αγ.).

Έβδομος Όμιλος
Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ)-Τιχουάνα (Μεξικό) 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Τιχουάνα (Μεξικό) 1 (1 αγ.), Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ) 1 (1 αγ.), Βικτόρια (Ονδούρα) 0.

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λος Άντζελες Γκάλαξι (Η.Π.Α.) 0, Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 0, Καρταγκινές (Κόστα Ρίκα) 0.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1