Κόπα Σουνταμερικάνα: Πρόκριση με «τρελό» γκολ για Νασιονάλ (videos)

H Νασιονάλ της Παραγουάης απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στη Βολιβία απέναντι στη Δε Στρόνγκεστ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ευνοήθηκε από τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ, καθώς το πρώτο ματς μεταξύ των δύο συλλόγων έληξε χωρίς σκορ. Μάλιστα το επίμαχο τέρμα σημειώθηκε με σουτ σχεδόν από το κέντρο! Συγκεκριμένα, ο Σίλβιο Τοράλες βρήκε δίχτα στο 9ο λεπτό, ενώ ο Χάιρ Αλεξάντερ Ρεϊνόσο ισοφάρισε στο 49ο για τους Βολιβιανούς. Από την πλευρά της, η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα από τη Χιλή πήρε «ηρωικό» 1-0 στην έδρα της παραγουανής Σέρο Πορτένιο χάρη σε γκολ του Αργεντίνου Ισμαέλ Σόσα στο 57ο λεπτό, ώστε να προκριθεί με συνολικό 2-1.

«Εισιτήριο» για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα εξασφάλισε και η κολομβιανή Λα Εκιδάδ, αν και παραχώρησε εντός έδρας 0-0 στην Τρουιγιάνος, αφού κέρδισε με 1-0 στη Βενεζουέλα. Στο μεταξύ, η Ιτάγκουι, επίσης από την Κολομβία, συνδύασε το εντός έδρας 3-0 με δίκαιο 3-2 στο Περού, οπότε απέκλεισε την Χουάν Άουριτς με συνολικό 6-2, ενώ ο Έντνερ Βαλέντσια πέτυχε χατ τρικ στο ευρύ 4-0 της Έμελετς από το Εκουαδόρ επί της Σπορτ Ουανκάγιο από το Περού. Ακόμα, η Κόλο Κόλο από τη Χιλή κατέβαλε την Ελ Τάνκε Σίσλεϊ της Ουρουγουάης με 2-0 υπό βροχή και πέρασε με συνολικό σκορ 3-0, αφού οι Φαμπιάν Μπενίτεζ και Χαβιέρ Τολέδο σκόραραν στο 12ο και 15ο λεπτό, αντίστοιχα.

Τέλος, η ιαπωνική Κασίμα Άντλερς κέρδισε τη βραζιλιάνικη Σάο Πάολο με 3-2 στον τελικό του Suruga Bank, στο οποίο κοντράρονται ετήσια οι κάτοχοι του Κόπα Σουνταμερικάνα και του Κυπέλλου J League. Μάλιστα, ο 23χρονος Γιούγα Οσάκο σημείωσε και τα τρία γκολ των νικητών ολοκληρώνοντας το χατ τρικ στο 91ο λεπτό, αφού πρώτα αστόχησε σε πέναλτι και επέτρεψε στους Βραζιλιάνους να ισοφαρίσουν χάρη σε γκολ των Γκανσό στο 58ο λεπτό και Αλοΐσιο στο 75ο.