Αργεντινή: Ανατροπή με… σπρώξιμο για Μπόκα (videos)

Με νίκη ξεκίνησε η Μπόκα Τζούνιορς τη φετινή Inicial της Αργεντινής, αλλά τα… χρειάστηκε στο εκτός έδρας 2-1 επί της Μπελγκράνο.

Καταρχάς, ο πρώην μέσος του Αστέρα Τρίπολης, Σεμπαστιάν Καρέρα, άνοιξε το σκορ για τον σύλλογο της Κόρντομπα στο 6ο λεπτό. Στο 10ο, όμως, ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε ισοφάρισε με πέναλτι, πριν ο διαιτητής της αναμέτρησης ακυρώσει δύο γκολ των γηπεδούχων! Εν τέλει, ο 34χρονος Ντάνιελ Ντίαζ διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των «χεϊνέσες» στο 86ο λεπτό, εξέλιξη που πολλαπλασίασε τα παράπονα των ανθρώπων της Μπελγκράνο για τον ρέφερι, Κάρλος Μάγκλιο.

Από την πλευρά του, ο Νικόλας Καμπιάσο πρωταγωνίστησε αρνητικά στο ματς της Εστουντιάντες με τους Ολ Μπόις, καθώς «έπνιξε» με απίστευτο και θεαματικό τρόπο μακρινό σουτ του Ζιλ Ρομέρο στο 31ο λεπτό, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ της ομάδας της Λα Πλάτα. Τέλος, η Αρχεντίνος Τζούνιορς κατέβαλε την Κολόν με 2-0 χάρη σε γκολ των Χούλιο Μπαράζα στο 16ο λεπτό και Χερνάν Μπογέρο στο 50ό.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.