Αργεντινή: Την… πάτησε η Ρίβερ (videos)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Inicial της Αργεντινής η Ρίβερ Πλέιτ, καθώς η νεοφώτιστη Χιμνάσια την κατέβαλε με 1-0.

Οι «μιλονάριος» δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των εκπρόσωπων της Λα Πλάτα και στο 74ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ ύστερα από πέναλτι του 32χρονου Λούκας Λιχτ. Η Ρίβερ, που στερήθηκε των υπηρεσιών των νεοαποκτηθέντων Τέο Γκουτιέρεζ και Τζόναθαν Φάμπρο δεν πρόλαβε να αντιδράσει, οπότε ξεκίνησε τη σεζόν με το… αριστερό.

Αντίθετα, ο 32χρονος Σαντιάγκο Σίλβα ντεμπούταρε στη Λανούς πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 3-0 επί της Μπελγκράνο, πριν αντικατασταθεί στο 77ο λεπτό από τον πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ουρουγουανός Μαρτίν Καουτερούτσιο στο 2-1 της Σαν Λορένζο σε βάρος της Ολίμπο, με το δεύτερο γκολ να καταγράφεται στο 88ο λεπτό, ενώ ο γυρολόγος Κάρλος Λούνα «έγραψε» δύο γκολ στο 2-0 της Ροζάριο Σέντραλ εναντίον της Κίλμες.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.