MLS: «Καθάρισε» ο Σαμ για Ρεντ Μπουλς (videos)

Ο Λόιντ Σαμ εισήλθε σαν αλλαγή στο 60ό λεπτό, αλλά πρωταγωνίστησε στο εκτός έδρας 3-2 των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς επί της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι.

Το σκορ ήταν 1-1, όταν έγινε αλλαγή ο 28χρονος Άγγλος, αλλά στο 63ο λεπτό μοίρασε ασίστ στο γκολ του Φαμπιάν Εσπιντόλα και στο 69ο διαμόρφωσε το 3-1. Στο 92ο μείωσε σε 3-2 ο Ντον Ντουίερ, ενώ το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε στο 1-1 με γκολ του Κέι Καμαρά στις καθυστερήσεις, παρά την απόλυτη κυριαρχία της Σπόρτινγκ. Από την πλευρά του, ο Μάικ Μαγκί συμπλήρωσε οκτώ γκολ σε δέκα ματς διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 των Σικάγο Φάιρ μέσα στην έδρα των Φιλαδέλφεια Γιούνιον στο 75ο λεπτό.

Σε άλλο ματς του MLS, οι Κολοράντο Ράπιντς παραχώρησαν εντός έδρας 2-2 στη Ρέαλ Σολτ Λέικ, αλλά κατέκτησαν το Rocky Mountain Cup, το οποίο διεκδικούν οι δύο σύλλογοι. Το ματς, μάλιστα, διακόπηκε για περίπου μία ώρα λόγω κακοκαιρίας, με απόφαση του ελληνικής καταγωγής διαιτητή, Φώτη Μπαζάκου. Παράλληλα, η Ντι Σι Γιουνάιτεντ πέτυχε την έκπληξη της βραδιάς κερδίζοντας με 3-1 τους Μόντρεαλ Ίμπακτ, ενώ o Κρις Βοντολόφσκι «έγραψε» δύο γκολ στο 2-0 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς επί της Σίβας ΗΠΑ, το οποίο συνδυάστηκε με αποβολή του Κάρλος Μποκανέγκρα εξαιτίας «εγκληματικού» φάουλ.

Ακόμα, οι Σιάτλ Σάουντερς συνδύασαν μεταγραφή του Κλιντ Ντέμπσεϊ με ευρύ 3-0 σε βάρος του Ντάλας, στο οποίο βρήκαν δίχτυα οι Ομπαφέμι Μάρτινς, Έντι Τζόνσον και Μπραντ Έβανς. Στο μεταξύ, οι Χιούστον Ντάιναμο σημείωσαν δίκαιη νίκη με 3-1 σε βάρος των Κολόμπους Κρου, στο οποίο σκόραραν οι Μπραντ Ντέιβις, Ουίλ Μπρούιν, Κάμερον Ουίβερ και Ζερμέιν Τέιλορ, εκ των οποίων ο τελευταίος πέτυχε αυτογκόλ υπέρ των φιλοξενούμενων. Τέλος, οι Πόρτλαντ Τίμπερς και οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς αρκέστηκαν σε ισόπαλο 1-1 με πολλά σκληρά φάουλ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

17

Σημείωση: Οι πρώτοι πέντε από κάθε γκρουπ προκρίνονται στα playoffs.

Αργεντινή: Οι 29 της προεπιλογής του Σκαλόνι για το Copa America
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία στο 94'