Αργεντινή: Με το… δεξί η Βελέζ (videos)

Η πρωταθλήτρια Αργεντινής, Βελέζ Σάρσφιλντ του Ρικάρντο Γκαρέκα, επικράτησε με 2-1 της Τίγκρε και πραγματοποίησε θετικό ξεκίνημα στη φετινή Inicial.

Ο 25χρονος επιθετικός, Λούκας Πράτο, σημείωσε αμφότερα τα τέρματα της Βελέζ, το πρώτο με πανέμορφη προσπάθεια εκτός της μεγάλης περιοχής στο 53ο λεπτό και το δεύτερο με πέναλτι, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Στο 61ο λεπτό ισοφάρισε προσωρινά ο Γκαστόν Ντίαζ με το πρώτο πέναλτι της βραδιάς, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ματίας Πέρεζ Γκαρσία παραχωρώντας το νικητήριο πέναλτι.

Σε άλλο παιχνίδι, ο Χακόμπο Μανσίγια ντεμπούταρε με γκολ για την Κολόν, αλλά απλά ισοφάρισε γκολ του Μπρούνο Ζουκουλίνι για τη Ρασίνγκ Κλουμπ στο 2ο λεπτό. Εν τέλει, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο 1-1, αλλά η Κολόν ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Σεμπαστιάν Πρέντιγκερ στο 70ό λεπτό. Στο 1-1 έμειναν επίσης οι Ολ Μπόις και Ατλέτικο Ραφαέλα, καθώς ο Ντιέγκο Βέρα βρήκε δίχτυα στο 87ο λεπτό και ισοφάρισε γκολ του 30άχρονου Μάουρο Μάτος στο 30ό λεπτό.

0

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.