Κόπα Σουνταμερικάνα: Ρίβερ Πλέιτ και στη Βολιβία (videos)

H Ρίβερ Πλέιτ της Ουρουγουάη πέρασε από την έδρα της Μπλούμινγκ με 1-0 και βρέθηκε κοντά στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Το παιχνίδι ήταν άναρχο και κρίθηκε από γκολ του Μικαέλ Σάντος στο 57ο λεπτό, το οποίο λογικά θα αποδειχθεί σημαντικό ενόψει του επαναληπτικού του Μοντεβιδέο. Πάντως, η Ρίβερ αποδείχθηκε ανώτερη στη Βολιβία. Εκτός έδρας 1-0 απέσπασε και η Κόλο Κόλο στην Ουρουγουάη κόντρα στην Ελ Τάνκε Σίσλεϊ χάρη σε τέρμα του Χαβιέρ Τολέδο στο 26ο λεπτό.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε και η Ντεπορτίβο Πάστο από την Κολομβία, καθώς συνέτριψε τη Μέλγκαρ από το Περού με 3-0 χάρη σε δύο γκολ του Νικόλας Παλάσιος Βιντάλ, ενώ η Σέρο Πορτένιο από την Παραγουάη απέσπασε 1-1 στη Χιλή απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Τέλος, η Έμελετς από το Εκουαδόρ κέρδισε τη Σπορτ Ουανκάγιο στο Περού με 3-1, αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.