Brasileiro: Νέο σοκ για Ατλέτικο Μινέιρο (videos)

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο, αν και προηγήθηκε με 1-0 στο 80ό λεπτό του αγώνα με την Ατλέτικο Παραναένσε.

Ο 20άχρονος Μπέρναρντ άνοιξε το σκορ για τους κατόχους του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά αποβλήθηκε, καθώς πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα του και επιπλήχθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα! Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα με απόλυτο τρόπο, αφού οι Έβερτον και Έβερσον βρήκαν δίχτυα, οπότε καταγράφηκε η ανατροπή. Παράλληλα, η Φλουμινένσε του Βαντερλέι Λουξεμπούργκο κέρδισε την Κρουζέιρο με 1-0 χάρη σε τέρμα του Φρεντ στο 77ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Κοριτίμπα πήρε «μεγάλη» νίκη με 5-3 κόντρα στην Πόντε Πρέτα σε παιχνίδι με αρκετές ανατροπές και συγκινήσεις, το οποίο περιείχε μία ακόμα εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του 35χρονου Άλεξ. Επίσης, η Μπαΐα συμπλήρωσε σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα με ευρύ 3-0 σε βάρος της Φλαμένγκο, η οποία ξεκίνησε δυνατά το ματς, αλλά κατέρρευσε μετά το 1-0.

Σε άλλο παιχνίδι του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, η Κορίνθιανς κατέβαλε την Γκρέμιο με 2-0 χάρη σε γκολ του Έμερσον στο 34ο λεπτό και του Πάτο στο 80ό. Τέλος, η Πορτουγκέζα παραχώρησε 1-1 στην Κρισιούμα, αφού ο Έλτον ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

7

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Τα συγχαρητήρια της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR στο ποδοσφαιρικό τμήμα
Επεισόδια στο Βερολίνο, πληροφορίες για συλλήψεις
Καλάθης: «Πάντα θα υποστηρίζω τον Παναθηναϊκό»
Τελικός Κυπέλλου: Το «χρυσό» γκολ του Βαγιαννίδη και τα highlights του Παναθηναϊκός – Άρης