MLS: Ανέβηκε κορυφή η Ρέαλ (videos)

Στην πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας του MLS προωθήθηκε η Ρέαλ Σολτ Λέικ, καθώς επικράτησε των Σιάτλ Σάουντερς με 2-0 στο «Rio Tinto Stadium».

Σκόραραν, μάλιστα, δύο διεθνείς με τις Η.Π.Α., αφού ο Κάιλ Μπέκερμαν άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με πανέμορφη προσπάθεια μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαβιέρ Μοράλες και ο Ρόμπι Φίντλεϊ διαμόρφωσε το 2-0 εντός του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου. Παράλληλα, το Ντάλας έμεινε στο 2-2 με τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι και απώλεσε την πρώτη θέση της Δύσης. Μάλιστα απαιτήθηκαν γκολ των Άντριου Τζέικομπσον και Ουόλκερ Ζίμερμαν ύστερα από το… 88ο λεπτό για τους Τεξανούς, οι οποίοι έμειναν πίσω με 2-0 λόγω πέναλτι του Κέι Καμαρά στο 43ο λεπτό και αυτογκόλ του Ζε-Βον Ουότσον στο 57ο, αλλά ολοκλήρωσαν το ματς με αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας αψυχολόγητης αποβολής του Σι Τζέι Σάπονγκ στο 68ο λεπτό.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε το εκτός έδρας 2-1 των Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας εναντίον των Κολόμπους Κρου, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Φεντερίκο Ιγκουαΐν στο 7ο λεπτό, πριν ο 23χρονος Ντίλι Ντούκα ισοφαρίσει στο 52ο λεπτό και ο φορμαρισμένος Μάικ Μαγκί ολοκληρώσει την ανατροπή στο 54ο. Τέλος, η Ντι Σι Γιουνάιτεντ κατέβαλε τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Κρις Πόντιους στο 11ο λεπτό και κέρδισε για πρώτη φορά σε… 105 ημέρες, ενώ οι Χιούστον Ντάιναμο παραχώρησαν 0-0 στο Τορόντο.

11

Σημείωση: Οι πρώτοι πέντε από κάθε γκρουπ προκρίνονται στα playoffs.

Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: Και επίσημα σε ελεύθερο κανάλι ο τελικός του Conference League
ΕΣΑΚΕ: Πρόστιμα σε Ολυμπιακό, Άρη, Περιστέρι
Παναθηναϊκός: Νέος προπονητής και επίσημα ο Χρήστος Κόντης!