Αργεντινή: Αντίο με ισοπαλία για Ιντεπεντιέντε (videos)

Η Ιντεπεντιέντε υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της, αλλά ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις της με εκτός έδρας 1-1 απέναντι στην Κολόν.

Μάλιστα, οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό με αυτογκόλ του Λούκας Μάγκνι, ενώ στο 35ο λεπτό ισοφάρισε ο Εμανουέλ Γκιγκλιότι, ο οποίος «έπιασε» τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ και νυν των Νιούελς Ολντ Μπόις στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ του αργεντίνικου Final. Επίσης, ο άλλοτε μέσος του Παναθηναϊκού, Σεμπαστιάν Ρομέρο, βρήκε δίχτυα στο εκτός έδρας 3-2 της Κίλμες επί της Τίγκρε, αφού στο 7ο λεπτό ισοφάρισε τέρμα του Αλεχάντρο Ντονάτι στο 5ο. Ακολούθησε το 2-1 από τον Μάρτιν Καουτερούτσιο στο 16ο λεπτό και το 3-2 από τον Μίγκελ Κάνεο στο 52ο, ενώ ο Γκαστόν Ντίαζ ισοφάρισε στο 40ό λεπτό για τους γηπεδούχους.

Τέλος, Εστουντιάντες και Μπελγκράνο αρκέστηκαν στο 1-1. Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό χάρη σε γκολ του 20άχρονου Λούκας Μελάνο, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε ο Γουίδο Καρίγιο. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι δύο ομάδες φάνηκαν ικανοποιημένες από τον βαθμό της ισοπαλίας ενόψει της τριετής κατάταξης της επόμενης σεζόν.

15

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final (Νιούελς Ολντ Μπόις) στις 29 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.