Brasileiro: «Ξύπνησε» ο Ροναλντίνιο (videos)

Άργησε, αλλά η Ατλέτικο Μινέιρο πέτυχε την πρώτη νίκη της στο φετινό Brasileiro, καθώς κατέβαλε την Γκρέμιο με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Ροναλντίνιο.

Το παιχνίδι, πάντως, ήταν μέτριο έως κακό, κυρίως εξαιτίας της αμυντικής προσήλωσης των φιλοξενούμενων. Το σκορ, όμως, άνοιξε στο 59ο λεπτό με πέναλτι του Ροναλντίνιο, το οποίο παραχώρησε ο Ντίντα. Ο 33χρονος μεσοεπιθετικός δημιούργησε και απόσταση ασφαλείας στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το 2-0, αφού πρώτα άδειασε την αντίπαλη άμυνα.

Από την πλευρά της, η Κοριτίμπα διατήρησε την πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφού κέρδισε με 1-0 τη Ναούτικο. Μάλιστα, το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκε στο… 54ο δευτερόλεπτο, καθώς βρήκε δίχτυα ο Ντέιβιντ. Σε άλλο ματς, η Φλουμινένσε ξεπέρασε αποβολή του Ράινερ στο 45ο λεπτό και επικράτησε της Γκοΐας με 2-1, αφού ο Ραφαέλ Σόμπις ισοφάρισε στο 81ο λεπτό με πανέμορφο γκολ και ο Ντενίλσον ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 86ο λεπτό, ενώ ο Βίτορ είχε ανοίξει το σκορ στο 72ο.

Τέλος, η Βιτόρια κέρδισε την Ατλέτικο Παραναένσε με 3-2 μετά από νικητήριο γκολ του Αργεντινού Νταμιάν Εσκουντέρο στο 86ο λεπτό. Ο Μάξι Μπιανκούτσι, επίσης Αργεντινός και ξάδελφος του Λιονέλ Μέσι, δημιούργησε το νικητήριο τέρμα και το 1-0 του Λουίς Κασέρες στο 27ο λεπτό, ενώ διαμόρφωσε… μόνος το 2-1 στο 35ο. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Έντερσον και Λουίς Αλμπέρτο.

2

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Καλή παρουσία και στη Λεμεσό ο Τεντόγλου
Θεσσαλονίκη: Απαγορεύει τις συγκεντρώσεις και τις πορείες οπαδών του Άρη και του ΠΑΟΚ η ΕΛ.ΑΣ.
Elite League: Ξανά στην Α1 μετά από 24 χρόνια ο Μίλωνας!
Basket League: Εύκολα το 1-0 ο Προμηθέας επί του Άρη