AFC Champions League: Εύκολα η Γκουανζού του Λίπι (videos)

H Γκουανζού Εβεργκράντε της Κίνας κέρδισε με 3-0 τους Σέντραλ Κοστ Μάρινερς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ασιατικού Champions League με συνολικό σκορ 5-1.

Άλλωστε, ο σύλλογος του Μαρτσέλο Λίπι είχε επικρατήσει με 2-1 στην Αυστραλία, ενώ σήμερα οι Μουρίκουι, Νταρίο Κόνκα και Γιάο Λιν χρίστηκαν σκόρερ. Νωρίτερα πέρασε στους «8» του AFC Champions League και η Κασίβα Ρεϊσόλ, καθώς κέρδισε με 3-2 τη Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς, σκορ που συνδυάστηκε με το 2-0 στη Νότια Κορέα. Οι Ιάπωνες ξεπέρασαν αυτογκόλ του Τατσούγια Μασουχίμα στο 22ο λεπτό με τέρματα των Χιροφίμι Ουατανάμπε, Μασάτο Κούντο και Ζορζ Βάνγκερ, ενώ ο 28χρονος Βέλγος, Κέβιν Όρις, μείωσε σε 3-2.

Ακόμα, στο Κατάρ, η Λεκίγια παραχώρησε 2-2 στην Αλ Χιλάλ από τη Σαουδική Αραβία, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά με συνολικό σκορ 3-2. Μάλιστα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ των Ισιάρ Ντιά και Μοχάμεντ Μούσα, πριν ισοφαρίσουν οι Μοχάμαντ Αλ-Σαλμπούμπ και Σαλμάν Αλ-Φαράι στο δεύτερο 45λεπτο για τους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, η Εστεγκάλ από το Ιράν απέκλεισε την Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί, καθώς συνδύασε το 4-2 στη Σαουδική Αραβία με εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία. Τέλος αναφέρουμε πως η κλήρωση για τα προημιτελικά θα διεξαχθεί τον Ιούνιο, καθώς η διοργάνωση θα συνεχιστεί τον Αύγουστου.