Αργεντινή: Επιβίωσε η Ρίβερ (videos)

Έμεινε πίσω με 2-0 στην έδρα της Ουνιόν Σάντα Φε, αλλά η Ρίβερ απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία με 2-2 χάρη σε γκολ των Ροζέλιο Φούνελ Μόρι και Ροντρίγκο Μόρα.

Αρχικά, οι Αντρές Φρανζόια και Χουάν Καβαγιάρο έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 2-0 μέσα στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά οι «μιλονάριος» μείωσαν σε 3-1 από το 37ο λεπτό. Την ισοπαλία εξασφάλισε ο Μόρα στο 84ο λεπτό έχοντας εισέλθει σαν αλλαγή στο 69ο, ενώ ο Λεάντρο Γκονζάλεζ της Ρίβερ συμπλήρωσε κίτρινες στις καθυστερήσεις.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, οι φιλοξενούμενοι έμειναν τρεις βαθμούς μακριά από τους Νιούελς Ολντ Μπόις στη βαθμολογία του Final, αλλά η Ιντεπεντιέντε ασχολείται με άλλη κατάταξη, εκείνη της τριετίας, που καθορίζει τον υποβιβασμό τριών ομάδων. Την Κυριακή κέρδισε με 3-1 τη Σαν Μαρτίν χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Καϊσέδο, τα οποία στηρίχθηκαν σε τυχερό 1-0 του Φερνάντο Γοδόι στο 26ο λεπτό.

Τέλος, ο Ιγκάνσιο Πιάτι, που αγωνίστηκε για τρία χρόνια στην ιταλική Λέτσε, πέτυχε δύο γκολ στο επιβλητικό 3-0 της Σαν Λορένζο στην έδρα των Ολ Μπόις. Ο Γκονζάλο Βερόν βρήκε δίχτυα ανάμεσα στα δύο τέρματα του προαναφερόμενου 26χρονου Αργεντινού μέσου και διασφάλισε την παραμονή της ομάδας του… Πάπα στην πεντάδα συλλόγων, που θα αγωνιστούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

7

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.