Κόπα Λιμπερταδόρες: Αποκλεισμός της Πενιαρόλ (videos)

Παρά τη νίκη της με 3-0 επί της Ικίκε, η Πενιαρόλ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς η Έμελετς απέσπασε 0-0 στην Αργεντινή απέναντι στη Βελέζ.

Οι Ουρουγουανοί γνώριζαν εξαρχής πως ήθελαν δική τους νίκη και μία της Βελέζ Σάρσφιλντ, αλλά η ομάδα του Εκουαδόρ ήξερε επίσης πως με ισοπαλία προκρίνεται στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής και πέτυχε τον στόχο της περιορίζοντας τους αδιάφορους Αργεντινούς. Παράλληλα, ο Μαρτσέλο Ζαλαγέτα άνοιξε το σκορ με τυχερό γκολ στο 39ο λεπτό και διαμόρφωσε το 2-0 στο 74ο λεπτό, ενώ ο Ματίας Αγκουιρεγκαράι σημείωσε το 3-0, αλλά η νίκη της Πενιαρόλ αποδείχθηκε ανούσια.

«Εισιτήριο» για την επόμενη φάση εξασφάλισε και η Σάντα Φε από την Κολομβία κερδίζοντας την Ντεπόρτες Τολίμα με 2-1 στο Εκουαδόρ, αν και βρέθηκε πίσω στο 50ό λεπτό μετά από γκολ του Τζίμι Τσάρα. Ακολούθησαν, άλλωστε, δύο γκολ του 25χρονου Κρίστιαν Μπόρχα. Τέλος, η Τίγκρε της Αργεντινής έμεινε «ζωντανή» επικρατώντας της Σπόρτινγκ Κριστάλ με 3-1 χάρη σε γκολ των Λεάντρο Λεγκοιζαμόν, Ματίας Πέρεζ Γκαρσία και Ρουμπέν Μπότα, πριν μειώσει στο 71ο λεπτό ο Κάρλος Λεμπατόν.

Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 10 (5 αγ.), ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9 (5 αγ.), Τολούκα (Μεξικό) 5 (5 αγ.), Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ) 3 (5 αγ.).

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τίγκρε-Σπόρτινγκ Κριστάλ 3-1
Βαθμολογία: Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 8 (4 αγ.), Παλμέιρας (Βραζιλία) 6 (4 αγ.), Τίγκρε (Αργεντινή) 6 (5 αγ.), Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού) 5 (5 αγ.).

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 15 (5 αγ.), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 6 (5 αγ.), Σάο Πάολο (Βραζιλία) 4 (5 αγ.), Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή) 4 (5 αγ.).

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Πενιαρόλ-Ικίκε 3-0
Βελέζ-Έμελετς 0-0
Τελική βαθμολογία: ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 13, ΕΜΕΛΕΤΣ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 10, Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 9, Ικίκε (Χιλή) 3.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 10 (5 αγ.), ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 10 (5 αγ.), Σαν Χοσέ (Βολιβία) 5 (5 αγ.), Μιλονάριος (Κολομβία) 3 (6 αγ.).