Ξάνθη-Παναθηναϊκός 5-2 (Κ20)

Σαρωτική ήταν η ομάδα Νέων της Ξάνθης σε εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό, καθώς τον συνέτριψε με 5-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ακρίτες ήταν ο Ιάσων Παπαδημητρίου που σημείωσε χατ τρικ.

Στο 23’ ο Παπαδημητρίου πέτυχε το 1-0 και στο 43’ το 2-0,  ενώ στο 45’ σημείωσε το 3-0. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μείωσε με πέναλτι του Σταματάκη στο 57’ (3-1) με την Ξάνθη να μένει με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας αποβολής του Λάσπατζη. Οι γηπεδούχοι με σωστή τακτική εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους και μέσα σε δύο λεπτά (69’, 70’) με τους Γούλα και Μπαρέττα έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Γιαννιτσάκη διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Μουζακίτης είχε δοκάρι με φάουλ.

ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Λάσπατζης, Χελιδώνης, Τσαμούρης, Πατσατζόγλου, Καρυπιάδης, Γούλας (80’ Ορφανίδης Λ.), Ψύρρας (58’ Κούτρας Ν.), Παπαδημητρίου, Μπαρέττας (88’ Κάλφας), Ελληνίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αναγνωστόπουλος, Βόσδου, Μυρθακός, Ελ Γκαμάλ (46’ Γιαννιτσάκης), Ρισβάνης, Σκούφος, Μουζακίτης, Δώνης (70’ Αναστασόπουλος), Θαναηλάκης (72’ Μαραθιανός), Σταματάκης, Κουσίδης